Obserwuj nas

Nasze cykle

JDC, czyli juniorski przedsionek PDC. Jak działa? [PoDręCznik #4]

Już 7 września polscy juniorzy rozpoczną pogoń za marzeniami. W Warszawie odbędą się kwalifikacje do mistrzostw świata federacji JDC. Nazwa znajoma, ale czym tak naprawdę zajmuje się Junior Darts Corporation i jak działa? Przebrnijmy przez zakamarki jej funkcjonowania…

PoDręCznik #4 - czym jest Junior Darts Corporation? (fot. PDC/Łączy Nas Dart)

Historia i podwaliny pod JDC

Założycielem Junior Darts Corporation jest Steve Brown – były posiadacz karty PDC, sześciokrotny uczestnik mistrzostw świata i innych najważniejszych turniejów telewizyjnych. Jeszcze w 2021 roku był częścią elity, mając wstęp do rozgrywek protourowych. Wtedy było o nim głośno, ponieważ w tym samym sezonie kartę w Q-Schoolu wywalczył także… jego syn – John. To on był także jednym z motywów, dla którego JDC powstała.

Dorastałem z tradycyjną “metodą” gry w darta, czyli w pubie, ale nie chciałem, aby mój syn musiał przebrnąć przez tę samą ścieżkę. Przekształciłem więc salę konferencyjną mojego taty, którą miał nad barem, w przyjazne miejsce do gry w lotki dla dzieci – powiedział Brown w rozmowie z “The Sun”.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku – od powstania Steve Brown Darts Academy. Założyciel szybko rozpuścił wici w lokalnym środowisku. Miejscowa prasa “podłapała temat” i na pierwszych zajęciach stawiło się ponad 30 chętnych. Jak mówił sam Brown – większość w darterskich koszulkach, ze swoimi lotkami, a nawet pseudonimami!

W 2014 roku był już właścicielem dziesięciu akademii. Trzech zlokalizowanych w Bristolu i okolicach – skąd pochodzi – i kilku oddalonych od miasta. Jak sam przyznawał w rozmowie z Global Darts – średnia liczba dzieci uczęszczających do każdej ze szkółek wynosiła około 16. Najmłodsi mieli osiem lat. Najstarsi szesnaście. Od samego początku Brown nie pozostawiał niczego przypadkowi. Tarcze były zawsze dostosowane wysokością do wzrostu – bull na wysokości oczu. Wprowadzono też stopnie zaawansowania – podobnie jak w sztukach walki. Członkowie akademii otrzymywali koszulki w różnych kolorach. Wchodząc, dostawali białą, a przechodząc całą ścieżkę, wychodzili z czarną. Zazwyczaj spotkania odbywały się raz w tygodniu. Za każdy dzień nauki pod okiem mentorów adepci płacili trzy funty.

Jesteśmy całkowicie bezstronni. Nie jesteśmy zorientowani ani na PDC, ani na BDO – mówił w 2014 roku Brown, nie wiedząc jeszcze, co szykuje dla niego przyszłość…


Zmiana szyldu

W 2015 roku sieć akademii zmieniła się w Junior Darts Corporation. Zainteresowanie grą na poziomie młodzieżowym było na tyle wysokie, że wsparcie projektowi udzieliła firma Winmau, a sama organizacja została zatwierdzona oraz rozpoznana przez PDC i PDPA. Do dziś JDC ma w nich sojusznika.

W 2015 rozegrano pierwszy tour, którego triumfatorem został Joshua Richardson. Zakładał on sześć turniejów. Zwycięzcy każdego z nich razem z dziesięcioma kwalifikantami zagrali finałowy turniej… w Alexandra Palace podczas mistrzostw świata PDC. Do dziś, mimo wielu zmian w samej strukturze rozgrywek, nie zmienia się jedno – finał MŚ JDC odbywa się właśnie w Ally Pally w trakcie największej imprezy darterskiej na świecie.

Sama PDC od razu zaczęła chwalić się nowymi rozgrywkami. Na jej stronie internetowej – w podsumowaniu sezonu 2016 można było przeczytać, że “celem jest przetarcie szlaków do Developement Touru i profesjonalnych rozgrywek”. Z takimi plecami nie mogło się nie udać…

Obecnie pod szyldem JDC zrzeszonych jest ponad 60 akademii – nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Niemczech, Norwegii, Grecji, Australii czy Nowej Zelandii. Planowane jest także rozszerzenie się na rynek azjatycki.

Luke Littler, mistrzostwa świata 2023, JDC (fot. PDC)


Format rozgrywek

Dyskusję o formacie rozgrywek należy rozpocząć od zdania, że mimo stabilnych fundamentów cały czas pojawiają się nowinki oraz aktualizacje. Wszystko rozpoczęło się od wcześniej wspomnianego, jednolitego JDC Touru, a dziś struktura jest znacznie bardziej rozbudowana.

Przede wszystkim – wszystkie turnieje JDC są sankcjonowane przez DRA, czyli to samo ciało, które sprawuje jurysdykcję m.in. nad PDC i Modus Super Series. Dla samego działania cyklu młodzieżowego kluczowe są rozdziały nr 5 i 6 przepisów DRA. Pierwszy poświęcony współpracy z zewnętrznymi organami i przekazywaniu danych osobowych, a drugi ogólnym zasadom gry. Pozostałe sprawy pokrywają się niemal jeden do jednego z tymi, które obowiązują w PDC. Naturalnie – to co różni obie organizacje, to bariera wiekowa (od 8 do 18 lat), a także jasny i zapisany w przepisach zakaz spożywania alkoholu.


Struktura rozgrywek także jest wzorowana na seniorskich:

RozgrywkiOpis
JDC Advanced Tour Odopowiednik ProTouru PDC. 16 turniejów w sezonie, w których mierzy się 32 zawodników z kartą JDC. Wszyscy zawodnicy kwalifikują się do mistrzostw świata.
JDC Foundation TourOdpowiednik Challenge Touru PDC. Mierzą się w nim zawodnicy bez karty JDC. Czołowa czwórka każdego sezonu otrzymuje prawo gry w Advanced Tourze w następnym roku (o ile nie przekracza bariery wiekowej), a pierwsza ósemka gra w mistrzostwach świata. 20 turniejów w sezonie.
JDC Girls SeriesOdpowiednik Women’s Series PDC. Zmagania dla dziewcząt. 16 turniejów w sezonie.
Super 16Specjalny turniej. Osiem turniejów kwalifikacyjnych. Zwycięzcy awansują do finałów razem z ośmioma najlepszymi zawodnikami z rankingu rozgrywek. Mecz o trofeum jest rozgrywany na scenie w Minehead podczas turnieju PDC Masters.
Mistrzostwa świata JDCCoroczny turniej dla najlepszych zawodników JDC. W trakcie weekendu z MŚ rozgrywane są także inne turnieje, m.in. World Cup, a także dodatkowe turnieje open. Finał juniorskich MŚ jest rozgrywany podczas MŚ PDC w Ally Pally.
European OpenJuniorskie mistrzostwa Europy. Dwa dni gry, cztery turnieje. Najlepszy gracz otrzymuje przepustkę do Advanced Touru.
JDC Greenzone TourCykl turniejów rozgrywanych na tarczy Winmau Green Zone – z powiększoną powierzchnią bulla. Ma on charakter bardziej edukacyjny niż konkurencyjny. Daje on handicap zawodnikom początkującym, aby mogli rywalizować z lepszymi.
JDC Unsigned WeekendersDwa weekendy w sezonie, podczas których zawodnicy mają okazję dołączyć do teamu Winmau 360, który wspiera rozwój juniorów. Triumfator każdego minicyklu dołącza do zespołu. Szefostwo Winmau może jednak wybrać dodatkowe osoby, jeśli ktoś się wyróżni.
JDC Q-SchoolDziałający niemalże identycznie jak w PDC. Także z podziałem na strefę brytyjską i europejską.

Mistrzostwa świata juniorów

Największą imprezą od pewnego czasu pozostają jednak mistrzostwa świata, w których mierzą się m.in. wszyscy posiadacze karty JDC, a także najlepsi zawodnicy Foundation Touru. W tym roku wydarzeniu towarzyszą także inne turnieje. Jak zawsze – World Cup oraz Winmau Open, ale odbędzie się także Luke Littler Legacy Open. Triumfator Premier League to najbardziej utytułowany zawodnik JDC – dwukrotny z rzędu mistrz świata.

RokMistrz JDCWynikFinalista
2015:england: Joshua Richardson (wygrany tour)
2016🇳🇱 Maikel Verberk (wygrany tour)
2017🇦🇹 Rusty-Jake Rodriguez5:4🇳🇱 Owen Roelofs
2018🇳🇱 Jurjen van der Velde4:2:england: Lennon Cradock
2019🇮🇪 Keane Barry5:3🇨🇿 Adam Gawlas
2020mistrzostwa nie odbyły się
2021🇳🇱 Bradley Roes5:4:england: Leighton Bennett
2022:england: Luke Littler5:0:england: Harry Gregory
2023:england: Luke Littler5:3🇭🇺 Almos Kovacs

System JDC Cadets oraz JDC Challenge

Organizacja aktywnie wspiera najlepszych zawodników. Wcześniej wspomniany Team Winmau 360 to jedna rzecz, a druga to system JDC Cadets. Chodzi w nim o bardziej pieczołowite zajęcie się najbardziej utalentowanymi darterami młodego pokolenia. Ci wyróżniający się mogą liczyć na wsparcie ze strony organizatorów. Po pierwsze – merytoryczne, czyli pomoc w treningu, opiekę trenerską, a także plan nakreślony przez współtwórców znanej strony GoDartsPro.com. Po drugie – sprzętową. JDC dba o to, aby podopieczny zawsze miał czym rzucać i… na czym grać. Oczywiście – wszystkie akcesoria dostarcza firma Winmau. Na pomoc merytoryczno-logistyczną mogą także liczyć rodzice, aby i oni mogli jeszcze bardziej zadbać o rozwój pociech.

Treningi poszły tak daleko, że w siedzibie zarządu stworzono specjalne ćwiczenie, które w darterskim świecie dało się poznać jako JDC Challenge. Swojego czasu robiło ono furorę wśród zawodników – nie tylko juniorów – i nadal jest bardzo popularne. Pewnie dlatego, że rozwija wiele rzeczy jednocześnie – potrójne, podwójne, a także daje realny i wymierny wynik, który zawsze można poprawiać.

Na czym polega?

Według oficjalnej strony JDC najwyższym wynikiem wśród profesjonalistów może pochwalić się Kyle Anderson, który zdołał zdobyć aż 2047 punktów! Każdemu wynikowi odpowiada także kolor koszulki (o którym wcześniej w tekście), sugerujący poziom ćwiczącego. W co przyszłoby wam się ubrać w akademii Steve’a Browna?

Wyzwanie JDC na stronie GoDartsPro.com
ZOBACZ TEŻ
Typer World Series Finals 2024!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama