Obserwuj nas

Newsy

Nieuczciwa konkurencja? Promotor WSD chce prawnie kwestionować monopol PDC

PDC to potęga – przekonały się o tym choćby WDF czy WSD. W ostatnim odcinku podcastu “Weekly Dartscast” gościem był Jason Francis – promotor organizacji seniorów, który otwarcie wyraził swoje niezadowolenie z faktu, że PDC całkowicie zdominowała rynek i stworzyła monopol w tym sporcie.

Matthew Porter i Jason Francis (fot. PDC, Weekly Dartcast)

Od dłuższego czasu to PDC pozostaje niekwestionowanym liderem na rynku darta. To właśnie tam rywalizują najlepsi zawodnicy, a pule nagród osiągają najwyższy poziom — i z biegiem czasu stale rosną. Obecnie trudno jakiejkolwiek innej federacji przebić poziom organizacyjny i prestiż PDC. Zbudowanie rozpoznawalnej marki wymaga wielu lat, a może się okazać, że na taki rozwój jest już po prostu za późno.

Innym organizacjom nie sprzyja również fakt, że zawodnicy posiadający kartę PDC mogą brać udział w turniejach poza tą federacją tylko wtedy, gdy nie są one transmitowane w telewizji ani przez internet. Tym bardziej zaskakująca była ostatnia sytuacja, gdy w turnieju Champion of Champions wystąpił Raymond van Barneveld — mimo że wydarzenie było transmitowane na żywo w serwisie PlutoTV. Holender dostał specjalne pozwolenie od federacji.

W najnowszym odcinku podcastu Weekly Dartscast gościem był promotor WSD, Jason Francis, który odniósł się do tej sytuacji. – PDC ma monopol na transmisje darta – przyznał. – A jeśli Raymond van Barneveld chce być zawodowym graczem, musi podpisać kontrakt z PDC. Nie ma negocjacji, nie ma wyboru, a z powodu ich dominującej pozycji, co innego mogą zrobić zawodnicy? – powiedział.

Jeśli więcej niż jedna organizacja walczy o współpracę z zawodowym sportowcem, kto wygrywa? Ostatecznie wygrywa zawodnik i kibic darta – kontynuował Francis. – Dlaczego? Bo jako promotorzy musimy zaoferować wystarczająco wysoką pulę nagród, by przyciągnąć Raymonda van Barnevelda, Luke’a Littlera czy Luke’a Humphriesa. Jeśli ktoś inny robi to samo, zaczynamy konkurować cenowo. A wtedy bilety tanieją – wyjaśnia.

Według Francisa, w darcie może dojść do sytuacji podobnej jak w snookerze — czyli do prawnego zakwestionowania monopolu, którym w tym przypadku dysponuje PDC. – To nic innego jak konkurencja między supermarketami o bochenek chleba. Konkurencja jest dobra, bo klient dostaje najlepszą ofertę – dodał. – Ale w darcie nie ma konkurencji. PDC ma całkowity monopol i to coś, co w snookerze już poddajemy prawnemu zakwestionowaniu. Jeśli to się powiedzie, spodziewałbym się podobnych działań również w darcie – zapowiedział.

ZOBACZ TEŻ
Transmisja: losowanie Superbet Poland Darts Masters 2025. Na kogo trafią Polacy?
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

zobacz video

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama