Obserwuj nas

Newsy

Oddalone widmo Q-Schoola? Suljović z pozycją premiowaną… utrzymaniem karty!

Choć każdy zdążył się przyzwyczaić, że Mensur Suljović nie jest w najwyższym punkcie kariery, jego obecność w Q-Schoolu zapewne złamałaby serce niejednego kibica. Chcąc nie chcąc, tabelki nie kłamały – słabe wyniki spychały go na kolejne miejsca w rankingu, a wizja wypadnięcia z czołowej “64” stawała się opcją najbardziej prawdopodobną. Do czasu. Mensur bowiem broni nie składa, a w ciemnym tunelu znów pojawiło się światło. Ćwierćfinał czwartkowego Players Championship wywindował Austriaka na pozycję, która – wirtualnie – daje mu miejsce w tourze na kolejny sezon.

Mensur Suljović, mistrzostwa świata PDC 2023
Źródło zdjęcia: Simon O'Connor / PDC

Były numer pięć światowego rankingu i zwycięzca siedmiu turniejów w PDC (w tym jednego telewizyjnego). Gdyby w darcie – śladami tenisa – istniała tradycja przyznawania dzikich kart, Mensur Suljović byłby zapewne jednym z głównych beneficjentów takiego rozwiązania. Do dzikich kart jest jednak daleko, a do utraty karty zawodniczej – całkiem blisko. W każdym razie – bliżej było jeszcze do niedawna.

Przed startem czwartkowego PC19 Austriak nie był bowiem ani na miejscu premiowanym udziałem w najbliższych mistrzostwach świata, ani nawet w Players Championship Finals. To efekt słabej gry w Pro Tourze: od startu sezonu 2024 Mensur ani razu nie przeszedł trzeciej rundy turnieju podłogowego, a i jakichkolwiek występów na scenie European Touru szukać raczej na próżno.

Skutek? W wyścigu po utrzymanie karty PDC (czyli po odjęciu wszystkich pieniędzy bronionych do końca roku i dodaniu tych prowizorycznie w przyszłości uzyskanych) Austriak znajdował się w okolicach 70. pozycji. Przypomnijmy: każdy gracz, który posiada kartę przez minimum dwa sezony, musi skończyć sezon w czołowej “64” światowego rankingu, by utrzymać się w tourze.

Sytuację 52-latka diametralnie zmienił czwartkowy turniej podłogowy, w którym dotarł do ćwierćfinału. Po drodze pokonał m. in. Krzysztofa Ratajskiego czy Dimitriego van den Bergha. Tym samym dopisał do swojego konta 3,5 tysiąca funtów.

A to przyniosło efekty. W wyścigu do mistrzostw świata Mensur wskoczył na 31. pozycję wśród graczy z rankingu Pro Tour (awans uzyskuje czołowa “32”). W wyścigu do finałów Players Championship awansował na 52. lokatę (awans uzyskuje najlepsza “64”). Prowizoryczne miejsca w obu tych turniejach to prowizoryczne 10,5 tysiąca funtów za samo zakwalifikowanie się.

Dodając do tej kwoty jeszcze pięć tysięcy za wywalczone podczas World Cupu miejsce w Grand Slamie, okazuje się, że Austriak ma również… potencjalne miejsce w tourze na kolejny sezon!

 

PDC Order of Merit – wyścig po utrzymanie karty

Poz.ZawodnikEw. zarobkiEw. turnieje
57🇦🇺 Simon Whitlock£65 000ET
58🇭🇷 Boris Krcmar£64 000ET
59🇨🇿 Karel Sedlacek£63 500ET, PC Finals, MŚ
60:england: Lee Evans£62 250
61:england: Stephen Burton£60 500PC Finals, MŚ
62:england: Ryan Meikle£60 000ET, PC Finals, MŚ
63:england: Jamie Hughes£59 250
63🇦🇹 Mensur Suljović£59 250GSoD, PC Finals, MŚ
————————————
65🇮🇪 Dylan Slevin£58 000
66🇳🇱 Wessel Nijman£50 500ET (x2), GSoD, PC Finals, MŚ
67🇨🇿 Adam Gawlas£49 750
68🇳🇱 Maik Kuivenhoven£47 750ET (x2)
69🇳🇱 Jeffrey Sparidaans£47 500PC Finals, MŚ
70🇳🇱 Jeffrey de Zwaan£46 000
71🇦🇹 Rowby-John Rodriguez£44 750GSoD
72🇩🇪 Daniel Klose£43 250
73:england: Mervyn King£42 500

Legenda: ET – European Tour, GSoD – Grand Slam of Darts, PC Finals – Players Championship Finals, MŚ – mistrzostwa świata. Kursywa oznacza, że gracz jest w swoim pierwszym sezonie.

Przykład: jeśli gracz ma na tę chwilę prowizoryczne miejsce w mistrzostwach świata, w wyścigu po kartę ma dopisane potencjalne 7 500 funtów za udział w pierwszej rundzie. Tę kwotę traci w momencie utraty prowizorycznej pozycji w turnieju. Od dorobku graczy odjęto zarobki, których będą bronić do końca sezonu.

Źródło: dartsrankings.com

 

Dla byłego triumfatora Champions League każdy tysiąc funtów jest na wagę złota, więc utrzymanie pozycji w PC Finals oraz – przede wszystkim – w mistrzostwach świata, będzie stanowić klucz do sukcesu.

Warto mieć również na uwadze, że w czołowej “64” światowego rankingu niemal na pewno utrzyma się Steve Beaton, który jednak zapowiedział, że po sezonie zakończy zawodową karierę. O ile Anglik nie zmieni zdania, na mocy regulaminu PDC miejsce w tourze utrzyma gracz z kolejnej lokaty w rankingu światowym.

 

ZOBACZ TEŻ
Hollywood górą! Dobey wygrał PC19. Menzies znów zachwycił
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama