Obserwuj nas

Nasze cykle

PoDręCznik #3 – Jak działa ranking w PDC?

Czym jest ten cały Order of Merit? Dlaczego zawodnicy muszą „bronić” pieniędzy? Czy to znaczy, że są one im odbierane? Dlaczego Phil Taylor tak długo nie był światową „jedynką”? Dlaczego Luke Littler nie mógł wygrać finału mistrzostw świata dla dobra Krzysztofa Ratajskiego? Po co są dwa rankingi? Jeśli zadałeś/aś kiedyś takie pytanie, to jest to dobry tekst dla Ciebie, gdyż czas na rozwianie wszystkich wątpliwości odnośnie systemu rankingowego w PDC.

Co to znaczy Order of Merit?


W PDC główną jednostką miary są zarobione pieniądze przez zawodników, ale tylko te w rankingowych turniejach. Do nich zaliczymy rozgrywki Players Championship i European Toury, które składają się na ProTour, oraz większość turniejów telewizyjnych. Do tych nierankingowych natomiast należą Masters, World Cup of Darts, Premier League oraz wszystkie imprezy z cyklu World Series of Darts – w tym m.im. wrześniowe finały i Poland Darts Masters. Wracając do tych rankingowych, wszystkie zarobki darterów w tych wydarzeniach wliczają się do PDC Order of Merit i na ich bazie budowany jest ranking.

Turnieje rankingoweTurnieje nierankingowe
Mistrzostwa świataPremier League
UK OpenMasters
World MatchplayWolrd Cup of Darts
World Grand PrixWorld Series of Darts
Mistrzostwa EuropyWorld Series of Darts Finals
Grand Slam of Darts
Players Championship Finals
Players Championship
European Tour


Dzisiaj pieniądze, kiedyś punkty


Obecny system nie funkcjonował od zawsze. Do 2007 roku, kiedy to zmieniono zasady, klasyfikowano graczy za pomocą punktów. System jednak miał wady i słusznie został zastąpiony. Na czym polegał? Każda impreza miała przypisaną wartość punktową za daną fazę. Dla przykładu: mistrz świata otrzymywał 50 punktów, zwycięzca pozostałych telewizyjnych majorów dopisywał 30 “oczek”, a zwycięzca protourowy aż 20. Tak mała różnica pomiędzy prestiżowymi imprezami a mniejszymi, których jest znacznie więcej w sezonie, nie nagradzała odpowiednio tych najlepszych.

Prym wiedli za to zawodnicy, którzy częściej stawiali się na “podłodze”. Do tej grupy należał między innymi Colin Lloyd, który przez prawie dwa pełne lata – w okresie 2005-2006 – okupował tron światowego numeru jeden pomimo tego, że większość tytułów na scenie wpadało w ręce Taylora, van Barnevelda czy Parta. Przewagą Anglika natomiast była świetna punktacja w turniejach Players Chapionship. Innymi “jedynkami” w erze Phila Taylora byli na przykład Alan Warriner i Rod Harrington.


Bronienie pieniędzy, czyli ranking dwuletni


Główny ranking w PDC działa w systemie dwuletnim. To oznacza, że pieniądze zarobione dzisiaj i dodane do klasyfikacji zostaną za równe dwa lata odjęte z rankingu.

“Obronę” pieniędzy łatwo zrozumieć na przykładzie Petera Wrighta. Szkot w 2021 triumfował w World Matchplay i PC Finals, a sezon zwieńczył mistrzostwem świata. Dzięki temu przez 23 tygodnie był światowym numerem jeden. Jednakże wszystkie te zarobki wypadały mu z rankingu w poprzednim sezonie, który, jak wiemy, nie należał do najlepszych w karierze Snakebite’a, nie udało mu się ponownie tyle wygrać, aby do rankingu dopisać tak dużo jak przed dwoma laty. Skutek zatem jest prosty: spadek z pierwszego na ósme miejsce.

Natomiast żadnych pieniędzy fizycznie oddawać nie musiał. Jest to często spotykany błąd przy próbie zrozumienia tego pojęcia.


Dlaczego warto być wysoko w rankingu?


Co kilka tygodni w telewizji oglądamy tych najlepszych zawodników, konkurujących w najważniejszych turniejach dyscypliny. Zwracamy również uwagę na cyferki obok nazwisk, które są rozstawieniem. Odzwierciedlają one miejsce w rankingu w danym momencie.

Wysoka klasyfikacja daje bowiem awans na największe turnieje. TOP 32 PDC Order of Merit ma zapewniony występ w mistrzostwach świata oraz przepustkę do drugiej rundy. Po imprezie w Ally Pally zawodnicy z TOP 24 rankingu przystępują do turnieju Masters, gdzie pierwsza ósemka zaczyna grę od 1/8 finału. Najlepsza szesnastka natomiast kwalifikuje się do wszystkich eventów European Touru (tutaj bez automatycznego rozstawienia), World Matchplay i World Grand Prix (tutaj rozstawienie przypada jednak tylko graczom z TOP8). Ponadto taka sama liczba graczy odpowiednio ulokowana jest w grupach podczas Grand Slama. Ostatnim stopniem w PDC jest najlepsza czwórka rankingu, która otrzymuje zaproszenie do Premier League, o której marzy każdy darter.


Drugi ranking? A komu to potrzebne…


Obecny system, w jakim żyje PDC, nie istniałby bez sprawnego ProTouru. Aby móc przebić się do telewizji, najpierw potrzeba dobrej gry w mniej ważnych rozgrywkach. W cyklu podłogowym prawo gry ma 128 posiadaczy karty zawodniczej. Ponadto mogą oni partycypować w kwalifikacjach do eventów European Touru. Pieniądze zarobione w obu seriach wliczają się do Pro Tour Order of Merit.

W przeciwieństwie do głównego rankingu ten działa w systemie jednorocznym. Aby lepiej go zrozumieć, weźmy za przykład Krzysztofa Ratajskiego. Polak zwyciężył w German Darts Open we wrześniu 2023, więc dopiero we wrześniu obecnego roku 30 tys. funtów zostanie usuniętych z jego rankingu protourowego.

Najważniejszymi benefitami, jakie zapewnia ProTour Order of Merit, są przede wszystkim awanse do turniejów telewizyjnych. Najlepsza szesnastka, która nie znalazła się w TOP 16 OoM, ma prawo udziału w World Matchplay i World Grand Prix. Większą pulę graczy zapewniają mistrzostwa świata. W tym przypadku kwalifikację uzyskuje najlepszych 32 graczy z minionego sezonu protourowego. Obecny rok przyniósł nam zmiany w zasadach kwalifikacji na European Toury. Oprócz TOP16 światowego Order of Merit zaproszenia dostaje 16 kolejnych graczy z rankingu ProTouru. Rozstawienie natomiast przypada najlepszej szesnastce zawodników z jednorocznego rankingu protourowego. W eventach Players Championship z racji większej liczby uczestniczących jest więcej miejsca dla rozstawionych, których w tym przypadku jest 32.

ZOBACZ TEŻ
Nieoficjalnie: Krohne wycofa się z ProTouru! Karta PDC... do wzięcia

Dwa omawiane cykle również posiadają swoje rankingi sezonowe. Po rozegraniu 30 turniejów PC TOP 64 darterów zgarnia awans na Players Championship Finals. Natomiast na mistrzostwa Europy jedzie najlepszych 32 graczy European Touru.


Jak utrzymać się w rankingu?


Aby znaleźć się na liście najlepszych darterów świata, wystarczy coś zarobić w turnieju rankingowym PDC. Jednakże należy pamiętać o ważnej zasadzie, że ranking resetuje się po mistrzostwach świata, ale zachowują go zawodnicy, którzy albo są po swoim pierwszym roku z kartą (Q-School, CT, DT), albo znajdują się w TOP64 rankingu. Ci, którzy po dwóch latach w tourze nie byli w stanie osiągnąć tego pułapu, tracą wszystkie rankingowe pieniądze, nawet jeśli zaraz po utracie karty z sukcesem zakończą styczniowy Q-School. Taka sytuacja spotkała Radka Szagańskiego. Polak wszedł do PDC w 2022 i po dwóch latach zgromadził na tyle mało pieniędzy w rankingu, że musiał pożegnać się ze światową czołówką. Jednak nie na długo, gdyż w styczniu ponownie zaliczył dobry turniej kwalifikacyjny. Teraz niestety musi budować pozycję od początku, a miejmy w pamięci to, że przed mistrzostwami świata znajdował się na prowizorycznym miejscu dającym awans na World Matchplay z Pro Tour Order of Merit.

Z drugiej strony na tej zasadzie skorzystać mogą darterzy bez karty PDC. Świeżym przykładem jest Luke Littler, któremu finał MŚ zapewnił wysokie miejsce w rankingu. Pamiętać też należy historię Krzysztofa Ratajskiego, który również nie musiał brać udziału w Q-Schoolu, ponieważ, gdy jeszcze formalnie nie był członkiem touru, kwalifikował się na eventy rangi European Touru i pojawiał się na “podłogówkach”. Dzięki wygraniu dwóch takich rozgrywek dzień po dniu mógł zachować wszystkie zarobki w rankingu oraz na stałe otrzymał kartę zawodniczą.


Ranking World Series


Omawiane powyżej wszystkie zawiłości klasyfikacji zawodników PDC dotyczą się turniejów rankingowych. Natomiast wspomnieć też należy o wydarzeniach z cyklu World Series of Darts, w którego skład wchodzi m.in. Poland Darts Masters. W tym przypadku nie decydują zarobione pieniądze, lecz punkty. Zwycięzca pojedynczych rozgrywek WSoD zgarnia 12 “oczek”, finalista 8, itd. Na koniec sezonu najlepsza ósemka z zestawienia cyklu otrzymuje rozstawienie w drugiej rundzie World Series of Darts Finals.

Etapliczba punktów
Zwycięstwo (1)12
Finał (1)8
Półfinał (2)5
Ćwierćfinał (4)3
1. runda (8)1
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama