PDC
Podsumowanie sezonu ŁND: Wydarzenie Sezonu 2023
Wydarzenie – czasami to wygrana w turnieju, czasami pewna wypowiedź, a często coś w ogóle niezwiązanego z lotkami w tarczy. Wybieramy jeden moment sezonu 2023!
JAK TO DZIAŁA?
Zasady wyboru są bardzo proste. Każda osoba z redakcji została poproszona o to, aby wytypowała trzy wydarzenia i pokrótce uzasadniła wybory. Piierwsze miejsce otrzymuje pięć punktów, drugie trzy, a ostatnie jeden. Zsumowane “oczka” wszystkich redaktorów dają zwycięzcę kategorii. W kategorii “wydarzenie” rozpatrujemy konkretne rzeczy ze świata darterskiego, które zachwyciły nas najbardziej. Przejdźmy zatem do konkretnego punktowania!
Aleksandra Bieniek
1. Poland Darts Masters – 5 pkt.
2. European Tour Krzysztofa Ratajskiego – 3 pkt.
3. Sezon Luke’a Humphriesa – 1 pkt.
PDC przybyło do Polski! To zdecydowanie darterski highlight roku i na szczęście przyjęcie darta w Polsce przebiegło na tyle udanie, że w roku 2024 będziemy mieli powtórkę. Trzy punkty to kolejny triumf eurotourowy dla Ratajskiego, po czterech latach przerwy – w końcu grzeją nas najbardziej sprawy dotyczące występów „naszych”, więc myślę, że to zasłużone drugie miejsce. Na trzecim miejscu niesamowita passa Humphriesa. Można to uznać za „wydarzenie”? Jeśli tak, to trzeba przyznać, że Luke w tym sezonie jako jedyny tak „pozamiatał”, a ci, którzy liczyli na dominację MvG, Smitha czy kogoś ze „starej gwardii” mogli się srogo zawieść. Rzadko kiedy można było być niepewnym jego formy, a potrafił rozkładać rywali na łopatki nawet gdy występował z kontuzją – jak w Budapeszcie.
Jakub Boratyński
1. Finał mistrzostw świata Littlera – 5 pkt.
2. Porażka MvG z Williamsem w Ally Pally – 3 pkt.
3. Rekordowa średnia Polaków w WCoD – 1 pkt.
Luke był czarujący na mistrzostwach świata. Zdecydowanie niespodzianka całego sezonu. Wiadomo było, że jest mocny, bo słaby nie wygrałby mistrzostw młodzieżowych, ale jednak jego dyspozycja w Ally Pally to nadal olbrzymie zaskoczenie, a dojście do finału, to wręcz po prostu sensacja i na mnie zrobił takie wrażenie, że najchętniej bym to zaznaczał w każdej możliwej kategorii. Na dwójce nieśmiało wspomniałbym odpadnięcie van Gerwena z MŚ. Nie chodzi o sam fakt, że on odpadł, ale o cały przebieg turnieju do tego momentu. Jedyny w ćwierćfinale bez straty seta, grał genialnie i wydawał się nie do zdarcia, podczas gdy jego potencjalnie najwięksi rywale albo już odpadli, albo ledwie przepychali mecze. A tymczasem on zderzył się ze ścianą i tą ścianą na dodatek niespodziewanie okazał się Scott Williams. Moim zdaniem niesamowita historia, aspirująca do jednego z ważniejszych wydarzeń w tym sezonie. Na trzecim miejscu rekordowa średnia Polaków w World Cup of Darts. Może końcowym rezultatem w turnieju nie narobiliśmy za wiele szału, ale mecz z Litwą to była czysta poezja. Najlepsi przez cały turniej “kręcili się” w okolicy 95-96, a nasi wykręcili “kosmiczne” 118,10. Średnia tak dobra, że aż ciężko uwierzyć w to, co tam się działo. W skali turnieju wynik na tyle wybijał się ponad innych, że w mojej opinii zasłużył na wspomnienie w takim zestawieniu.
Klaudiusz Koza
1. Poland Darts Masters – 5 pkt.
2. Triumf Gildinga w UK Open – 3 pkt.
3. Kłótnia Belgów w WCoD – 1 pkt.
Wiele lat czekaliśmy na pierwszy turniej pod egidą PDC w Polsce. W końcu się doczekaliśmy i pokazaliśmy władzom federacji, że potrafimy gościć u siebie wielkie nazwiska. Bilety wyprzedane w kilka godzin, fantastyczna atmosfera, masa naszych przyśpiewek. Musiało to znaleźć się na pierwszym miejscu, gdyż jest to bliskie mojemu sercu. Na drugim miejscu postawiłem na Andrew Gildinga i jego niesamowitą historię w UK Open. Kilka lat temu, gdy Goldfinger tracił kartę, raczej mało kto przypuszczał, że jest w stanie ponownie zagrać w turnieju telewizyjnym. Nie dość że wrócił, to jeszcze wygrał jeden z majorów PDC, będąc na 41. miejscu w rankingu. Na trzecim miejscu znalazło się bardzo dziwny przypadek. Każdy raczej pamięta, jak Dimitri van den Bergh i Kim Huybrechts pomimo wspólnej gry dla kraju kompletnie na siebie nie zwracali uwagi podczas pierwszego meczu Belgii na World Cupie. Pomiędzy nimi miało dojść do konkretnej kłótni, przez co ich przyjaźń zmieniła się w nienawiść. Najśmieszniejsze w tej całej historii natomiast było to, jak dobrze prezentowali się przy tarczy, dochodząc do półfinału po zagraniu aż czterech deciderów.
Kuba Łokietek
1. Triumf Humphriesa w PC Finals – 5 pkt.
2. Finał mistrzostw świata Littlera – 3 pkt.
3. Triumf Gildinga w UK Open – 1 pkt.
Finał PC Finals jako wisienka na torcie całego sezonu dla nowej “jedynki”. Ten mecz zbudował zwycięskiego Luke’a Humphriesa. Gonił wynik. MvG grał fenomenalnie do pewnego momentu. Mimo to Anglik straty obronił i sięgnął po trofeum. Moim zdaniem to było kluczowe dla późniejszych triumfów w Ally Pally i tej niezniszczalnej psychiki. Drugie miejsce dla Littlera. 16 lat i finał mistrzostw świata? Coś ogromnego. Rekord, który – jak sądzę – przetrwa wszystko i wszystkich. Nikt już w tak młodym wieku nie dostąpi tego zaszczytu. Coś czuję, że Littler także zostanie na dekady najmłodszym mistrzem świata… Punkt dla Andrew Gildinga. Co to była za historia?! MvG w finale, a rywal nie grający średnich +100 w turnieju. Wydawać mogłoby się – starcie Dawida z Goliatem. Uwielbiamy takie piękne bajki. Choć Goldfinger już później nie czarował w sezonie, to tytułu nikt mu nigdy nie zabierze!
Szymon Miszczak
1. Poland Darts Masters – 5 pkt.
2. Odejście na emeryturę Russa Braya – 3 pkt.
3. Triumf Gildinga w UK Open – 1 pkt.
Pierwsza pozycja to kontynuacja rozwoju popularyzacji sportu w naszym kraju. Sama impreza okazała się sukcesem od strony organizacyjnej, kibicowskiej i być może nawet była pod względem jakości gry najlepszą pokazówką ostatnich dwunastu miesięcy. Odstawienie mikrofonu ze strony najbardziej charyzmatycznego sędziego, głosu kojarzonego z dyscypliną, uwielbianego przez kibiców, na drugim stopniu podium. Niżej przygoda Goldfingera w UK Open, gdy wydawało się, że van Gerwen pokonujący po drodze Chisnalla, Humphriesa, Aspinalla, Van den Bergha, jest już tak rozpędzony, że nie będzie się dało go zatrzymać – pojawia się Gilding, wtedy klasyfikowany daleko poza TOP 32 Order of Merit, i robi Holendrowi psikusa.
Łukasz Ozygała
1. Triumf Humphriesa w World Grand Prix – 5 pkt.
2. Triumf Gildinga w UK Open – 3 pkt.
3. Rekordowa średnia Polaków w WCoD- 1 pkt.
Moim zdaniem najbardziej przełomowy moment sezonu dla całego PDC, jak i samego Humphriesa. Pierwszy duży triumf w turnieju telewizyjnym pozwolił odblokować nam Anglika na scenie, a później tylko już potwierdzał geniusz. Drugie miejsce to, co by nie mówić, jedna z największych sensacji roku. Mało kto przypuszczał, że zawodnik z dalszego szeregu będzie w stanie wygrać turniej telewizyjny, w finale pokonując samego MvG. Tutaj trzeba oddać Gildingowi należyty szacunek i umieścić to wydarzenie w zestawieniu. Na najniższym stopniu podium bardzo przyjemny dla nas akcent, bo mowa tu o spotkaniu Polska-Litwa na World Cup of Darts, historycznym zresztą. Wygrana 4:1, średnia meczowa 118,10 i zapisanie się na kartach historii PDC. No, robi wrażenie!
Tomasz Przyborowski
1. Triumf Humphriesa w World Grand Prix – 5 pkt.
2. Finał mistrzostw świata Littlera – 3 pkt.
3. Perfekcyjny leg Niko Springera i Manfreda Bilderla – 1 pkt.
Dwa pierwsze miejsca zajęły historie, które można opisać jako spełnione przeznaczenia. Humphriesowi już od lat wróżono wielkie sukcesy w turniejach telewizyjnych, ale ten wciąż pozostawał ekspertem od gry w European Tourze. World Grand Prix stanowiło początek zmiany układu sił, a Cool Hand Luke stał się maszyną do wygrywania wielkich turniejów. Młodszy Luke – Littler – dokonał z kolei rzeczy historycznej, sprawiając, że o darcie mówiło się na całym świecie. Trzecia pozycja to perfekcyjny leg z niemieckiej Superligi – partia, której po prostu nie dało się zagrać lepiej.
Michał Trybusz
1. Sezon Luke’a Humphriesa – 5 pkt.
2. Poland Darts Masters – 3 pkt.
3. Odejście na emeryturę Russa Braya – 1 pkt.
Myślę, że nikt nie spodziewał się aż takiej dominacji Humphriesa i zgarnięcia przez niego czterech tytułów telewizyjnych. Turniej na Torwarze pokazał, że dart w Polsce ma potencjał na rozwój i duże zainteresowanie kibiców oraz mediów. Ostatni finał Russa Braya po 30 latach sędziowania to wydarzenie wielkiego kalibru i musi zostać zauważone.
Kacper Zarzycki
1. Poland Darts Masters – 5 pkt.
2. Odejście na emeryturę Russa Braya – 3 pkt.
3. Finał mistrzostw świata Littlera – 1 pkt.
Dla nas – polskich fanów darta impreza w Torwarze to przełom w historii tego sportu. Publika, poza incydentem z Crossem, była fantastyczna, a sam będąc jej częścią zapamiętam te przeżycia do końca życia. “Barka”, lampy z telefonów lub sto lat dla Dimitriego na zawsze zostaną zapamiętane wśród polskich fanów tego sportu. Głos Russa Braya to właściwie synonim darta. Zna go każdy kto oglądał, a nawet czasem i ci, którzy nie widzieli darta. Zakończenie kariery człowieka, który jest jednym z najpopularniejszych przedstawiciela darta w historii, nie będąc nawet zawodnikiem. Luke Littler i MŚ 2024 to właściwie scenariusz na film, który zapewne powstanie. Najbardziej obiecujący zawodnik w historii sportu był o krok od napisania historii, a właściwie finał to już ogromna historia. Ten występ zawsze będzie kojarzony, jako eksplozja jego niemożliwego talentu i zapowiedź zapewne przyszłego mistrza świata oraz jednego z największych
Krzysztof Żelazowski
1. German Darts Championship – 5 pkt.
2. Poland Darts Masters – 3 pkt.
3. Finał mistrzostw świata Littlera – 1 pkt.
Podczas German Darts Championship wiele rzeczy wydarzyło się naraz, dlatego traktuje je zbiorczo – szokująca wygrana Pietreczko, niespodziewana dziewiąta lotka Scotta Waitesa, czy Wade pierwszy raz od 17 lat poza TOP16 Order of Merit. Poland Darts Masters to bezprecedensowe wydarzenie, które miejmy nadzieję na długo wprowadzi Polskę na mapy PDC, nawet jeżeli mamy jeszcze sporo do nauki pod kątem organizacji. Ostatnie wyróżnienie dla Littlera, który swoim występem w MŚ spowodował, że o darcie pisano dosłownie wszędzie, w tym w największych polskich mainstreamowych mediach, dla których dyscyplina ta nie istniała od ćwierćfinału Ratajskiego w MŚ 2021.
PODSUMOWANIE
1. Poland Darts Masters – 26 pkt. (na 50 możliwych)
2. Triumf Humphriesa w World Grand Prix / Triumf Humphriesa w PC Finals / Sezon Luke’a Humphriesa – 21 pkt.
3. Finał mistrzostw świata Littlera – 13 pkt.
4. Triumf Gildinga w UK Open – 8 pkt.
5. Odejście na emeryturę Russa Braya – 7 pkt.
6. German Darts Championship – 5 pkt.
7. European Tour Krzysztofa Ratajskiego, porażka MvG z Williamsem w Ally Pally – 3 pkt.
8. Rekordowa średnia Polaków w WCoD – 2 pkt.
9. Perfekcyjny leg Niko Springera i Manfreda Bilderla, Kłótnia Belgów w WCoD – 1 pkt.
Patriotyzm zwyciężył. Koszula bliższa ciału. Turniej Poland Darts Masters, czyli impreza, która dała nam ogrom radości i pozytywne emocje. Drugie miejsce to docenienie – w wielu elementach – sezonu Luke’a Humphriesa. Są ku temu powody. A trzecie miejsce podium dla genialnego nastolatka, czyli Luke’a Littlera i jego finał mistrzostw świata.