Obserwuj nas

Nasze cykle

Jedyny element, który nie działa w grze Littlera [Tylko jedna statystyka #3]

Tak się jakoś złożyło, że dwie z trzech części tej serii dotyczą Luke’a Littlera. Te proporcje nie są może najzdrowsze, ale można je usprawiedliwić – Anglik wygrał 12 ostatnich meczów, więc dlaczego nie mielibyśmy o nim mówić? Żeby jednak przynajmniej spróbować zachować równowagę, tym razem skupimy się na pewnym polu na tarczy, które, co zastanawiające, sprawia wicemistrzowi świata niemałe problemy.

Źródła zdjęć: PDC / MODUS Super Series

Tym razem pod lupę bierzemy środek. Głównie czerwony, ale zielonym też się zajmiemy. Gdyby ankietowanymi “Familiady” byli fani darta, a pytanie dotyczyłoby najlepszych graczy pod względem rzucania w centrum tarczy, Littler zapewne znalazłby się na tablicy odpowiedzi. To nie dziwi – Anglik jest jednym ze specjalistów od board managementu, więc często posiłkuje się i zielonym, i czerwonym środkiem. Zresztą – samo za siebie mówi nagranie z rozgrywek MODUS Super Series, gdzie The Nuke trafił bulla pięć razy z rzędu.

W tym sezonie nie przywykliśmy jednak do takich obrazków. Bez zerkania w statystyki – inspiracją do napisania tego tekstu były regularnie powtarzające się sytuacje, w których Littler miał do rzucenia czerwony środek na zamknięcie lega, a lotka wpadała w czerń, biel albo – w najlepszym wypadku – w zieleń. Intuicja bywa jednak zawodna – czasami można nieświadomie kreować opinię pod z góry ustaloną tezę, a i nie wszystkie mecze da się przecież obejrzeć.

Zweryfikujmy zatem, jak to jest z tą (nie)skutecznością na bullu. Porównamy wyniki Littlera z 2024 roku ze średnią pozostałych graczy w trzech kategoriach:

  • Skuteczność trafiania czerwonego środka przy zamykaniu lega (gdy na liczniku pozostało 50 punktów),
  • Skuteczność trafiania czerwonego środka w fazie ustawiania lub punktacji (gdy na liczniku jest więcej niż 50 punktów, a trafienie czerwonego środka jest korzystniejsze niż trafienie zielonego środka – np. gdy pozostało 101 punktów),
  • Skuteczność trafiania środka jako całości (traktujemy środek jako czerwień + zieleń, bez rozdzielania).

Wyniki są następujące:

Luke Littler kontra środek tarczy (2024)

Luke LittlerReszta graczyNajlepszy gracz
Skuteczność trafiania czerwonego środka przy zamykaniu lega16,3% ❌26,7%31,3%*
Skuteczność trafiania czerwonego środka w fazie ustawiania lub punktacji29,5% ✅28,5%38,1%**
Skuteczność trafiania środka jako całości (zielony + czerwony)88,6% ✅86,5%92,9%***

Uwaga: Dane dotyczą tylko meczów rozgrywanych na scenie oraz spotkań z dwóch głównych tarcz w rozgrywkach Players Championship. Uwzględnianie są sytuacje, w których prawdopodobnym celem gracza rzeczywiście był środek, a nie, dla przykładu, singlowa osiemnastka na ustawienie podwójnej szesnastki.
* Nathan Aspinall (wśród graczy, którzy odnotowali min. 30 prób).
** Gerwyn Price (wśród graczy, którzy odnotowali min. 80 prób).
*** Luke Humphries (wśród graczy, którzy odnotowali min. 100 prób).

 

Wniosek? Powiedzenie, że Littler ma problem z rzucaniem środka, byłoby pewnym nadużyciem. Intuicja okazała się jednak trafna – Anglik nadmiernie często pudłuje bulla w sytuacjach, gdy próbuje skończyć lega. Inna sprawa, że wśród wszystkich możliwych problemów jest to zapewne jedyna słaba strona wicemistrza świata.

Skoro jednak taki tekst powstał, można się spodziewać, że w najbliższych meczach Anglik będzie ekspertem od kończenia partii na czerwonym środku. W razie czego: nie ma za co, Luke.

 

Poprzedni odcinek: Gdzie byli rywale? Littler dołączył do grona farciarzy [Tylko jedna statystyka #2]

Cała seria: Tylko jedna statystyka – wszystkie wpisy

1 Komentarzy

1 Komentarz

  1. BigFish

    9 maja, 2024 o 09:32

    Marzę o tym by mieć taki problem w grze 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama