Puchar zostaje w Szkocji – Henderson mistrzem świata seniorów!

Highlander nie pozostawił złudzeń! John Henderson był bezapelacyjnie najlepszy podczas trzeciej edycji mistrzostw świata seniorów. W meczu finałowym 50-latek bez straty seta pokonał Colina McGarry’ego, a nieco wcześniej nie dał szans Jimowi Longowi. To oznacza, że we wszystkich dotychczasowych edycjach turnieju zwyciężali reprezentaci Szkocji – wcześniej trofeum dwukrotnie zgarnął Robert Thornton.

Źródło: Professional Darts Corporation

Ostatnia sesja mistrzostw świata składała się z trzech meczów – dwóch półfinałów oraz spotkania o tytuł. Wieczór otworzyło starcie Johna Hendersona z Jimem Longiem – prawdopodobnie jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze w tegorocznej edycji. Kanadyjczyk pokazywał to samo, co we wcześniejszych fazach, ale kolejna 90-punktowa średnia nie wystarczyła wobec bezwzględnej mocy punktowej Highlandera. Poziom spadł dopiero w końcówce. Henderson miał ogromne problemy z domknięciem meczu, nawet mimo prowadzenia 2:0 w trzecim secie. Regularne gubienie sektorów niemal doprowadziło do czwartej odsłony, ale Long nie wykorzystał dwóch lotek setowych.

Drugi półfinał przyniósł więcej emocji, lecz stał na znacznie niższym poziomie. Lisa Ashton była o krok od szansy na czwarty tytuł mistrzowski w karierze, ale w finałowym secie nie była w stanie przełamać oporu Colina McGarry’ego. W tym meczu Irlandczyk zdecydowanie nie przypominał siebie z wcześniejszych faz turnieju – Ashton skrzętnie z tego korzystała, doprowadzając do stanu 2:2 w piątej partii. Mimo to w grze na przewagi skuteczniejszy okazał się McGarry, rzucając kolejno 16. i 17. lotkę.

Finał zaś nie mógł być bardziej jednostronny. Irlandczyk nie przeskoczył poziomu zaprezentowanego w meczu z Ashton. Henderson także nie pokazał najlepszego darta w karierze, ale był po prostu wystarczająco dobry – na tyle, by wygrać 5:0. W finałowej sesji Szkot nie stracił więc ani jednego seta, a za sprawą mistrzostwa świata wzbogacił się o 30 tysięcy funtów.