Obserwuj nas

Newsy

To idzie młodość… o trzy miesiące starsza. Czas na finał młodzieżowych MŚ!

Anglik Luke Littler oraz Holender Gian van Veen powalczą o tytuł młodzieżowego mistrza świata. Finał trwającego od sierpnia czempionatu zostanie rozegrany między półfinałami, a finałem trwających obecnie Players Championship Finals.

źródło: PDC
Źródło: Professional Darts Corporation
  • Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 –  28 dni.
  • Puchar Świata w krykieta (tego na trawie) 2023 – 45 dni
  • Puchar Świata w Rugby 2023 – 50 dni

Czym są te liczby wobec młodzieżowych mistrzostw świata PDC, które potrwają łącznie 96 dni! Od 20 sierpnia 96 najlepszych młodzieżowych zawodników walczy o tytuł mistrza świata. Do rozegrania pozostało jedno spotkane, ale za to najważniejsze – finał, w którym zmierzą się Anglik Luke Littler oraz Holender Gian van Veen.

Angielsko-holenderski pojedynek będzie starciem dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników w rankingu Development Tour. Obaj zgromadzili na swoim koncie ponad 20.000 funtów. Trzeci w tym zestawieniu – Wessel Nijman nie przekroczył nawet bariery 15.000 funtów.

Na 24 turnieje z cyklu Development Tour w 2023 roku obaj finaliści zwyciężyli łącznie w jedenastu. O jedno zwycięstwo więcej ma na swoim koncie Gian van Veen. Dwukrotnie Littler oraz van Veen mieli okazję grać ze sobą w finałach poszczególnych turniejów. Bilans tych potyczek – 1:1 w meczach oraz 9:9 w legach.

To pokazuje jak wyrównana może być walka w finale. Tylko… no właśnie. Wszystkie statystyki dotyczą okresu sprzed 20 sierpnia, bowiem rozgrywane wówczas prawie wszystkie mecze młodzieżowego czempionatu wieńczyły tegoroczny cykl Development Tour. Co działo się z zawodnikami przez ostatnie trzy miesiące?

Luke Littler wystąpił w międzyczasie w turniejach kilku organizacji: WDF – zwycięstwo w British Classic oraz British Open, Junior Darts Corporation (JDC) – trzy zwycięstwa w serii JDC Super 16 oraz MODUS – półfinał w Super Series #5, tydzień 9. (porażka z Sebastianem Białeckim).

Holendrowi droga do finału upłynęła pod znakiem turniejów PDC. Największy sukces w tym czasie to półfinały mistrzostw Europy oraz Players Championship 27 i 30. Gian van Veen wziął udział w 3 turniejach cyklu European Tour, gdzie najlepiej poradził sobie na Węgrzech dochodząc do 3. rundy. Nutkę niedosytu pozostawić mógł występ w Grand Slam, gdzie pomimo kilku lotek meczowych w spotkaniu z Ryanem Searle’em, Holender nie wygrał żadnego spotkaniu i odpadł po fazie grupowej.

Gian van Veen może być pierwszym Holendrem, który sięgnie po to trofeum. W przeszłości w finałach grali Michael van Gerwen (2011 i 2012) oraz Berry van Peer (2016), jednak bez sukcesu.

Która z dróg przygotowań okaże się lepsza? Kto zdobędzie tytuł młodzieżowego mistrza świata? O tym przekonamy się już w niedzielny wieczór.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama