Obserwuj nas

PDC

Tytuł i basta! Jak wyglądałyby MŚ, gdyby mistrz musiał odejść na emeryturę?

PDC – głównie przez dominację Phila Taylora – nie doczekała się ogromnej liczby mistrzów świata. Anglik zgarnął prawie połowę tytułów, które były do zdobycia. A co by było gdyby… musiał zakończyć karierę po pierwszym? Podobnie jak każdy, kto dostąpił tego zaszczytu? Sprawdziliśmy!

fot. Sky Sports/The Telegraph

Raz i wystarczy

Tytuł mistrza świata – szczyt góry. Można go osiągnąć, a później tylko napawać się widokami. Sport jednak nie polega na tym, aby dojść do celu, a następnie uznać, że misja została zakończona. To ciągłe stawianie nowych wyzwań, walka ze samym sobą, próba bicia rekordów… Na potrzebę zabawy zmieniliśmy jednak reguły gry.

Przyjmijmy, że żyjemy w alternatywnej rzeczywistości, w której zdobycie najcenniejszego trofeum na świecie równa się końcowi kariery. Każdy mistrz świata może nim zostać tylko raz, a później musi usunąć się w cień. Jak wyglądałoby trzydzieści lat rywalizacji? Kto mógłby liczyć na laury?

Zasady gry

Sprawa jest prosta – jeśli wygrałeś trofeum, to zostajesz usunięty ze wszystkich drabinek turniejowych. Na zawsze. Przykład: jeśli pierwszą edycję wygrał Dennis Priestley, to w kolejnych traktujemy go jak powietrze. Jeśli Taylor po pierwszym triumfie dochodził do następnych, to uznajemy finalistę za prawowitego triumfatora. Jeśli ten też już ma za sobą zwycięstwo, to patrzymy na półfinalistów, ćwierćfinalistów, itd., porównując ich: rozstawienie, różnicę setową w trakcie całego turnieju oraz średnią. Na jej podstawie rozstrzygamy, który z potencjalnych półfinalistów mógłby mieć większe szanse na wygraną.

RokWygranyFinalista
1994Dennis Priestley 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Phil Taylor 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
1995Phil Taylor 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Rod Harrington 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
1996John Lowe 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Jamie Harvey 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
1997Peter Evison 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Eric Bristow 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
1998Rod Harrington 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Keith Deller 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
1999Peter Manley 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Alan Warriner 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2000Dennis Smith 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Shayne Burgess 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2001John Part 🇨🇦Dave Askew 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2002Colin Lloyd 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Dave Askew (2) 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2003Kevin Painter 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Alan Warriner (2) 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2004Wayne Mardle 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Bob Anderson 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2005Mark Dudbridge 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Bob Anderson (2) 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2006Wayne Jones 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Alan Warriner (3) 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2007Raymond van Barneveld 🇳🇱Andy Hamilton 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2008Kirk Shepherd 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿James Wade 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2009James Wade 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Mervyn King 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2010Simon Whitlock 🇦🇺Mark Webster 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿
2011Adrian Lewis 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Gary Anderson 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
2012Andy Hamilton 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Terry Jenkins 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2013Michael van Gerwen 🇳🇱Gary Anderson (2) 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
2014Peter Wright 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿Mark Webster (2) 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿
2015Gary Anderson 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿Stephen Bunting 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2016Jelle Klaasen 🇳🇱Michael Smith 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2017Dave Chisnall 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Daryl Gurney ☘️
2018Rob Cross 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Jamie Lewis 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿
2019Michael Smith 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Ryan Joyce 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2020Gerwyn Price 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Nathan Aspinall 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2021Stephen Bunting 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Dirk van Duijvenbode 🇳🇱
2022Callan Rydz 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Mervyn King (2) 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
2023Gabriel Clemens 🇩🇪Dimitri van den Bergh 🇧🇪

Rezultat? Najwięcej zyskaliby zawodnicy w czasach dominacji Phila Taylora. Tytuły powędrowałyby między innymi do Simona Whitlocka, Jamesa Wade’a, Wayne’a Mardle’a i Colina Lloyda.

Wielu obecnych mistrzów tytuły zgarnęłoby odrobinę wcześniej. Tak byłoby z Michaelem van Gerwenem (rok przed realnym triumfem), Peterem Wrightem (sześć lat), Michaelem Smithem (cztery lata) i Gerwynem Price’em (rok).

Największe sensacje? Z pewnością Kirk Shepherd, który pod “nieobecność” Johna Parta zostałby najbardziej nieoczekiwanym mistrzem świata w historii. Dużą ekscytacje wzbudziłyby także dwie ostatnie edycje, gdzie zwyciężyliby Callan Rydz i Gabriel Clemens.

Ogromnym pechowcem, który nie skorzystałby z absencji mistrzów, byłby Alan Warriner-Little. Przegrałby trzy finały. Niewiele mniej w dorobku, bo dwa, mieliby: Mervyn King, Bob Anderson, Mark Webster i Gary Anderson (ten ostatecznie sięgnąłby po puchar).

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama