Felietony
Kolos na glinianych nogach
British Darts Organisation znajduje się w fazie formalnej likwidacji. Ogromne zadłużenie organizacji spowodowało, że wszelkie puchary oraz inne memorabilia związane z Mistrzostwami Świata, World Masters oraz World Trophy, zostały zlicytowane. Mimo to państwo Jacklin wciąż organizują turnieje, które w obecnej chwili nie są uznawane przez jakąkolwiek liczącą się organizację na Świecie.
Historia Brytyjskiej Organizacji Darta
British Darts Organisation powstała w 1973 roku celem integracji brytyjskich stowarzyszeń darterskich, które pojawiały się w kraju po wojnie. Początkowo organizacja zrzeszała 66 hrabstw. Trzy lata później była współzałożycielem World Darts Federation, która zajęła się rozwojem darta na świecie, głównie pod postacią międzynarodowych pucharów kontynentalnych.
W 1978 roku odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, a pierwszy finał zakończył się zwycięstwem Leightona Reesa (Walia). Do 1984 roku turniej organizowano w Nottingham, aby w 1985 roku przenieść go do legendarnego Lakeside Country Club we Frimley Green. W tamtym okresie doszło do pierwszych poważnych spięć na najwyższym szczeblu organizacji, gdyż większość czołowych zawodników było zdecydowanych na bardziej komercyjny rozwój dyscypliny, lecz na taki kierunek nie zgadzały się ówczesne władze.
W 1992 roku w ramach protestu powołano World Darts Council (obecnie Professional Darts Corporation), którego celem była dalsza komercjalizacja oraz popularyzacja dyscypliny. Przez dwa lata od ustanowienia nowego gremium, zawodnicy rywalizowali jeszcze w turniejach British Darts Organisation, ale już w 1994 roku zorganizowano pierwsze konkurencyjne mistrzostwa świata, które stanowiły zagrożenie dla monopolu BDO. Aż do 2002 roku ich rozgrywki odznaczały się większym prestiżem i wyższymi nagrodami.
W pierwszej dekadzie XXI wieku do Professional Darts Corporation przeszło jednak kilkuset zawodników, w tym mistrzowie świata oraz byli liderzy rankingu. Rozczarowanie działalnością BDO spowodowało, że w 2011 roku doszło do zmian na najwyższym szczeblu organizacji, ale poza stworzeniem nowego cyklu turniejów w żaden sposób nie poprawiło to atrakcyjności rozgrywek wśród kibiców, dla których PDC stało się macierzystą organizacją.
W maju 2020 roku ogłoszono, że przedsięwzięcie BDO odpowiedzialne za organizację głównych światowych turniejów zostanie zlikwidowane, a osiągnięte zadłużenie wyniosło prawie 500 tys. funtów brytyjskich (około 2,5 mln złotych). World Darts Federation zareagowała bardzo szybko, degradując BDO do statusu członka zwyczajnego. Oświadczono również, że WDF nie będzie uznawać wyników rozgrywek organizowanych przez BDO z powodu wielu naruszeń, do których doszło podczas turnieju World Masters w 2020 roku.
Rozgrywki żywych trupów
British Darts Organisation w przeświadczeniu wielu kibiców darta już nie istnieje. Co jednak istotne z punktu widzenia dalszych rozważań, władze BDO posiadają jeszcze jedną spółkę British Darts Organisation Limited (z ograniczoną odpowiedzialnością wg prawa brytyjskiego) i jest ona aktywna. Niemal na zgliszczach 50-letniej historii swoje prywatne interesy realizują Des Jacklin – ostatni dyrektor generalny BDO oraz jego małżonka Paula Jacklin. Pod szyldem BDO organizują dwa turnieje, w których uczestniczą zawodnicy z całego świata.
Torremolinos Open to impreza odbywająca się w tym hiszpańskim mieście już od 1988 roku. Wydarzenie od samego początku przyciągało liczących się zawodników z rankingu BDO, gdyż była to impreza zamiejscowa organizowana przez British Darts Organisation. Jej zwycięzcami byli do tej pory m.in. Tom Kirby 🇮🇪, Sean Palfrey 🏴 oraz Thibault Tricole 🇫🇷. Ostatnią edycję turnieju w kwietniu bieżącego roku wygrał Jamie Hughes 🏴. Aktualny posiadacz karty PDC mógł wystąpić w tym turnieju dlatego, że nie jest to impreza rankingowa. W turnieju kobiet zwyciężyła Laura Turner 🏴.
Jamie Hughes awansował również do finału imprezy towarzyszącej, czyli Torremolinos Classic, jednak w tym przypadku uległ on ostatecznie anonimowemu Lee Stanleyowi 🏴, który spisywał się bardzo dobrze podczas całego weekendu. Samo Torremolinos Classic odbyło się trzykrotnie, a pierwszy turniej w 2019 wygrał Nick Fullwell 🏴, uczestnik mistrzostw świata PDC w 2009 roku. Rozgrywki kobiece wygrała Maria O’Brien 🏴.
Dużo więcej kontrowersji przyciągają turnieje rozgrywane na terytorium Cypru Północnego, państwa uznawanego oficjalnie na arenie międzynarodowej wyłącznie przez Turcję, a przez ONZ uznawanego za terytorium pod turecką okupacją. Des oraz Paula Jacklin organizowali już w przeszłości turnieje w Turcji, jednak w 2019 roku postanowili ku zdziwieniu wielu zawodników (głównie cypryjskich lub cypryjskiego pochodzenia), rozgrywać zmagania międzynarodowe na obszarze spornym terytorialnie.
W przypadku rozgrywek na Cyprze Północnym, nazewnictwo jest zbliżone do tych w Torremolinos. Dwa główne turnieje singlowe to Northern Cyprus Open oraz Northern Cyprus Classic. Triumf w pierwszej imprezie osiągnęli Simon Stainton 🏴 oraz Beau Greaves 🏴, natomiast w drugiej u mężczyzn najlepszy znów okazał się Simon Stainton, gdy u kobiet puchar zdobyła Lisa Ashton 🏴. Choć do turnieju przystąpiło wielu lokalnych zawodników, tak sam turniej był skierowany przede wszystkim do Brytyjczyków, dla których jest to okres wakacyjny. W obu przypadkach rozgrywki promowane są bardziej jako szansa na wypoczynek niż faktyczna rywalizacja w lotki.
Przyszłość amatorskiego darta
Wygląda na to, że pomimo powszechnej świadomości o upadku British Darts Organisation, inicjatywa ta wciąż będzie wykorzystywana przez małżeństwo Jacklinów do promocji własnych wydarzeń. Nie wydaje się, by wpływ BDO na amatorskiego darta był jeszcze znaczący, zwłaszcza gdy przestrzeń w tym segmencie skutecznie wypełnia Modus Darts Management.
Dzięki szerokiej profesjonalizacji darta na najwyższym szczeblu, również na poziomie amatorskim powstają liczne inicjatywy nastawione częściowo na rozwój komercyjny, a przez to wspierający rozwój darta u podstaw. Wydaje się, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami kolejnych przetasowań na arenie międzynarodowej, której głównym bohaterem będzie tym razem World Darts Federation.
W przeciwieństwie do Professional Darts Corporation oraz Modus Darts Management, WDF jest miejscem czystej rywalizacji sportowej, gdzie prestiż organizowanych pucharów wzrasta z każdym kolejnym rokiem dzięki poważnej internacjonalizacji. Jest to jedyna inicjatywa w darterskim świecie aprobowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, starająca się o uznanie darta jako pełnoprawnej dyscypliny sportowej, możliwej do rozgrywania na poziomie olimpijskim.
wstydwdf
30 lipca, 2023 o 14:02
WDF? Plusy to na pewno ze nie dopuszczaja do turniejow ruskich i bialoruskich. To dobrze. Ale na tegorocznym WDF Vienna Youth Challenge sponsorem byla ruska firma gazowa, sponsorujaca wojne. To wstyd.