Wypełnione przeznaczenie. Luke Humphries zwycięzcą World Grand Prix!

W niedzielę król był tylko jeden. Luke Humphries dał prawdziwy koncert w Morningside Arenie, w imponującym stylu pokonując Gerwyna Price’a w finale World Grand Prix. Choć spotkanie z obu stron stało na bardzo wysokim poziomie, to było relatywnie jednostronne i skończyło się wynikiem 5:2. Dla Anglika to pierwszy w karierze triumf w wielkim turnieju telewizyjnym.

Źródło: Professional Darts Corporation

W mecz znacznie lepiej wszedł Walijczyk, który wygrał pierwszego seta bez straty lega. Humphries miał bardzo duże problemy z wejściami, co dotychczas nie zdarzało się w tegorocznej edycji Grand Prix. Anglik skończył tę partię na średniej niższej niż 70 punktów, co było wynikiem o jedną trzecią gorszym od tego, co zagrał Price.

Cool Hand przebudził się w drugiej partii – tym razem dobrze wyglądały i wejścia, i punktacja. Bardziej ludzką twarz pokazał Iceman, którego podwójna dwudziestka na start lega nie była już tak pewna, jak na początku. Tym razem skończyło się wynikiem 3:1 dla Anglika.

Trzeci i czwarty set to prawdziwy koncert gry Humphriesa. W tym okresie turniejowa szóstka grała na blisko 100-punktowej średniej, co w formacie double-in double-out jest niemalże sufitem. Biorąc to pod uwagę, nie może dziwić wynik, jaki pojawił się na tablicy. Anglik stracił przez ten czas tylko jednego lega, ustalając rezultat spotkania na 3:1 w setach.

Price zdołał wrócić do gry, wygrywając piątą partię. Choć Humphries za sprawą checkoutu ze 170 prowadził już 1:0 i miał pełną kontrolę, to nie zdecydował się rozmienić 38 punktów ostatnią lotką w sytuacji, w której Walijczyk nie był ustawiony. To okazało się kluczowe, bo podwójna dziewiętnastka sprawiła mu ogromne kłopoty. Triumfator z 2020 roku zdołał to wykorzystać, wracając najpierw do seta, a poźniej także do meczu, redukując straty do jednej partii.

Co Walijczyk odrobił, to natychmiast stracił. Choć jego gra w szóstym secie wyglądała kapitalnie, to Cool Hand znowu był jeszcze mocniejszy. Doskonale punktujący Anglik nie dał się przełamać w decydującym legu, wychodząc na prowadzenie 4:2. Od zwycięstwa dzieliła go tylko jedna partia.

Humphries domknął spotkanie w siódmym secie. Najpierw doprowadził do decidera, a później przełamał Walijczyka, zamykając mecz fenomenalnym, 138-punktowym finiszem.