Obserwuj nas

PDC

Szczęśliwej obrony już czas. Noppert powalczy o pozycję w czołówce

Szóstego dnia marca 2022 roku Danny Noppert wygrał UK Open. Pierwsza telewizyjna wiktoria Holendra, która go napędziła na następne kilkanaście miesięcy. Nadchodzi jednak czas weryfikacji, która rozpocznie się w piątkowy wieczór.

Źródło: PDC

Wróćmy do tamtych momentów gdy The Freeze pokonywał kolejnych rywali, by na końcu podnieść puchar. Można powiedzieć, że minęły tylko dwa lata, ale patrząc na tamtejszy ranking, to dla niektórych aż dwa. W najlepszej 32 PDC Order of Merit znajdowali się, chociażby Mervyn King, Glen Durrant, Ian White i Devon Petersen — sam Noppert przystępował do turnieju z dziewiętnastej lokaty w światowym rankingu. Paradoksalnie to właśnie Petersen w drodze do półfinału okazał się największym wyzwaniem. Ryan Meikle, Dirk van Duijvenbode oraz Demon Heta nie postawili się i Holender pewnie przebrnął do najlepszej czwórki. Mimo że był faworytem starcia z Williamem O’Connorem i grał na przestrzeni turnieju dobrze, to był to dopiero trzeci telewizyjny półfinał w karierze. W związku z tym mogły pojawić się znaki zapytania, czy to udźwignie. Problemy się pojawiły i to niemałe, ale ostatecznie się udało. Irlandczyk został pokonany i w wielkim finale naprzeciwko Nopperta stanął Michael Smith.

Wydawało się wtedy, że wszystko ułożyło się pod zdobycie pierwszego “majora” dla byłego już mistrza świata. Smith wtedy prezentował się na bardzo wysokim poziomie, zagrał półfinał z średnią 101.66 (Noppert 89.94), zagrał swój mecz wcześniej, starcie to miało mniej legów… Co może pójść nie tak? Okazało się, że jednak coś zawiodło i obecna światowa siódemka z najniższą wygrywającą średnią finałową w historii UK Open wzięła pełną pulę po deciderze. Był to wstęp do bardzo udanego roku.

Półfinał World Matchplay, ćwierćfinał mistrzostw Europy, ćwierćfinał Players Championship Finals, dwa finały European Touru. Mówiło się o zaproszeniu go do Premier League, lecz szybkie odpadnięcie z mistrzostw świata przekreśliło szanse. W związku z takimi sukcesami minione dwanaście miesięcy było gwarantem wysokiego miejsca w rankingu PDC Order of Merit. Przez ten czas szału nie było. Jedynym większym wyskokiem był półfinał mistrzostw Europy. Teraz tych wyskoków będzie potrzebował znacznie więcej, by obronić aktualną pozycję…

W dzień startu turnieju Noppertowi zniknie zdobycz za UK Open 2022 w postaci 100 tysięcy funtów. To spowoduje spadek na 13. miejsce i jedynym scenariuszem, w którym nie zanotuje większych strat do najlepszej dziesiątki, jest dotarcie do finału. Przy założeniu, że Michael van Gerwen wystartuje w World Cup of Darts, wirtualna przewaga The Freeze’a nad Dirkiem van Duijvenbode wynosi mniej niż trzy tysiące funtów. Idąc dalej, w wirtualnym rankingu przed MŚ 2025 spada aż na 20. miejsce — to efekt utraty rankingowych zdobyczy wspomnianych wyżej. Samo działanie rankingu opisywaliśmy tutaj.

Obecny dorobek Nopperta w rankingu w 60 proc. składa się z wyników z 2022 roku. W jakim stopniu będzie w stanie go obronić? Tego oczywiście nie wiemy, ale na pewno dobry wynik w nadchodzący weekend byłby idealnym prognostykiem na następne miesiące.

ZOBACZ TEŻ
Wade: wygrałem więcej niż ktokolwiek poza Taylorem i van Gerwenem
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama