Obserwuj nas

Newsy

Kraje bałtycko-nordyckie wyłoniły składy na World Cup of Darts!

Choć weekend w fińskim Vääksy obfitował w szwedzko-fińskie triumfy, to pozostałe nordycko-bałtyckie nacje czekały na rozstrzygnięcia w kwestii składów na World Cup of Darts. Teraz, po rozgrywkach tamtejszego ProTouru znamy już reprezentantów następujących drużyn: Finlandii, Danii, Norwegii, Islandii, Litwy oraz Łotwy.

Weekend w niewielkiej fińskiej miejscowości Vääksy rozpoczął się od piątkowych kwalifikacji do ósmej odsłony European Touru. Zwycięsko z turnieju kwalifikacyjnego wyszedł Fin Marko Kantele. Zagwarantował sobie tym samym udział w pierwszej rundzie European Darts Masters, turnieju, który odbędzie się w niemieckim Leverkusen. Kantele, który wystąpi również w World Cup of Darts, w półfinale zmagań o występ w ET8 przeszedł pomyślnie batalię z Andreasem Harryssonem. W finale natomiast pokonał Norwega Thora Helmera Johansena 6:3.

Również w piątek rozegrano turniej kwalifikacyjny do European Touru numer 9. O krok od ustrzelenia dubletu był Marko Kantele, który i w wieczornym kwalifikatorze dotarł do finału rozgrywek. Tam jednakże musiał uznać wyższość Johana Engströma. Szwed w drodze do finału w czterech meczach stracił zaledwie cztery legi, a w decydującym starciu pokonał Kantele 6:3. Wynik ten nie oddaje jednak faktu jak wyrównane było to spotkanie. Kluczowym okazał się być ósmy leg, którego początek przespał Kantele. Ten fakt wykorzystał Engström doprowadzając do przełamania na 5:3, co utorowało mu drogę do ostatecznego zwycięstwa.

Prawdziwe emocje zaczęły się w sobotę – wtedy bowiem rozegrana została piąta odsłona nordycko-bałtyckiego Pro Touru. To właśnie jego klasyfikacja generalna wyłoniła drugie połówki składów (lub cały skład – w przypadku Islandii) drużyn na World Cup of Darts. O ile dla Szwecji przed darterskim weekendem w Finlandii sprawa była jasna (do Frankfurtu pojadą Jeffrey de Graaf oraz Oskar Lukasiak), a dla Finów niemalże jasna (u boku Teemu Harju najprawdopodobniej miał wystąpić Marko Kantele), tak w kwestii składów pozostałych drużyn wiele mogło się jeszcze zdarzyć.

Zwycięzcą Pro Touru 5 został Engström. Tym samym zmienił on na czele rankingu Order of Merit PDC N&B rodaka Jeffreya de Graafa. W finale pokonał on pewnie Norwega Cora Dekkera 6:2. Pozostając w temacie Norwegów, duży krok w kierunku występu w World Cup of Darts poczynił Kent Jøran Sivertsen. Udało mu się dotrzeć aż do ćwierćfinału rozgrywek. Tym samym powiększył on przewagę nad czającym się za nim Håkonem Bjørge Hellingem, który odpadł już w pierwszym spotkaniu. W 1/8 finału ET5 znalazł się Dimitrijs Zukovs. To sprawiło, że od Valtersa Melderisa dzieliło go już tylko 50 punktów, a łotewska rywalizacja o miejsce u boku Madarsa Razmy nabrała mocnych rumieńców. Wśród Duńczyków w ostatniej chwili do walki o bilet do Frankfurtu wskoczył Mikkel Knudsen, który tak jak Zukovs, dotarł do 1/8 rozgrywek ET5.

Chwilę odpoczynku od emocji klarowania się składów na World Cup of Darts przyniósł kolejny, ostatni w fińskiej części touru, turniej kwalifikacyjny do European Touru. W nim zadanie wykonał Kantele – koniec końców udało mu się ustrzelić dublet kwalifikacji do ET. Tym razem w finale pokonał Szweda Antona Östlunda, a w półfinale straciwszy zaledwie jednego lega rozgromił Harrysona. Tego samego, który chwilę wcześniej, w rozgrywkach PT5, zanotował najwyższą średnią meczową w historii nordycko-bałtyckiego Pro Touru – 107,80. To jednak Fin mógł cieszyć się z kolejnej okazji do pokazania się w European Tourze. Zobaczymy go we wrześniowym Flanders Darts Trophy w Antwerpii.

Finały turnieju Pro Tour 6 zostały zdominowane przez Szwedów – zwycięzcą rozgrywek okazał się de Graaf. W finale pokonał on swojego partnera z teamu na Frankfurt, Lukasiaka. Ten z kolei w półfinale zmierzył się z Engströmem. Właśnie ta dwójka – zwycięzca PT6 de Graaf oraz Engström – z racji dużej przewagi nad resztą stawki protourowego Order of Merit zapewniła już kwalifikację do mistrzostw świata 2025. Niedzielne rozgrywki wyłoniły również rzecz jasna również składy krajów nordycko-bałtyckich na World Cup of Darts. Drużynę Danii uzupełnił Vladimir Andersen, Norwegię reprezentować będzie Kent Jøran Sivertsen. Team fiński wzmocni Kantele, a z Łotwy do Frankfurtu wybierze się Valters Melderis. W WCoD zobaczymy także po raz kolejny nierozłączną litewską parę – kwalifikację zapewnił sobie bowiem Mindaugas Barauskas. W drużynie Islandii zaprezentują się Arngrímur Ólafsson oraz Pétur Rúðrik Guðmundsson.

World Cup of Darts zostanie rozegrany w dniach 27-30 czerwca we frankfurckiej Eissporthalle. Transmisję z turnieju będzie można oglądać za pośrednictwem Viaplay. Polskę reprezentować będą Krzysztof Ratajski oraz debiutujący w WCoD Radek Szagański. 

Kolejny weekend zmagań zawodników PDC Nordic & Baltic natomiast zaplanowany jest na termin 26-28 lipca. Reprezentanci krajów nordycko-bałtyckich w Danii powalczą o kwalifikację do European Tourów 11, 12 oraz 13. Rozegrają również dwie kolejne odsłony wewnętrznego Pro Touru. 

 

PDCN&B 2024 Tour – zwycięzcy 3. weekendu:

Turniej Zwycięzca Zagra w
PDCN&B Pro Tour 5 🇸🇪 Johan Engström
PDCN&B Pro Tour 6 🇸🇪 Jeffrey de Graaf
Kwalifikacje do ET8 🇫🇮 Marko Kantele 🇩🇪 Leverkusen, 21.06 – 23.06
Kwalifikacje do ET9 🇸🇪 Johan Engström 🇩🇪 Hildesheim, 30.08 – 01.09
Kwalifikacje do ET10 🇫🇮 Marko Kantele 🇧🇪 Antwerpia, 06.09 – 08.09

Reprezentacje krajów obszaru nordycko-bałtyckiego na World Cup of Darts:

🇸🇪 Szwecja: Jeffrey de Graaf, Oskar Lukasiak

🇩🇰 Dania: Benjamin Drue Reus, Vladimir Andersen

🇱🇻 Łotwa: Madars Razma, Valters Melderis

🇫🇮 Finlandia: Teemu Harju, Marko Kantele

🇱🇹 Litwa: Darius Labanauskas, Mindaugas Barauskas

🇳🇴 Norwegia: Cor Dekker, Kent Jøran Sivertsen

🇮🇸 Islandia: Arngrímur Ólafsson, Pétur Rúðrik Guðmundsson

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama