Obserwuj nas

PDC

14 lat i ani dnia dłużej. Krzysztof Kciuk wraca do gry w Ally Pally

5108 dni temu nieliczni fani z kraju nad Wisłą po raz pierwszy mieli okazję oglądać swojego reprezentanta w mistrzostwach świata PDC. Choć tamta historia skończyła się bez happy endu, dziś ten sam człowiek po raz drugi stanie na scenie w Alexandra Palace. A skoro rozłąka trwała tak długo, szkoda byłoby od razu wracać do kraju.

Źródło: Professional Darts Corporation

Przed powiedzeniem czegokolwiek na temat samego meczu, trzeba ustalić jedno: tegoroczne mistrzostwa to kolejny kawałek historii polskiego darta. Kiedyś ewenementem był jeden Polak w turnieju, rok temu mieliśmy dwóch, a teraz zobaczymy już trzech – niezależnie od tego, że jeszcze we wczesnym październiku nie wskazywało na to nic. Po raz kolejny potwierdziło się, że w darcie kilka tygodni to szmat czasu.

Krzysztof Kciuk jako pierwszy w tegorocznych mistrzostwach sprawi, że kilkadziesiąt tysięcy polskich kibiców na chwilę zapomni o całym świecie dookoła. To jednak nie oznacza, że nawet ewentualna porażka z Connorem Scuttem byłaby wielką tragedią. Spójrzmy na sprawę uczciwie – na występie w Alexandra Palace The Thumb może tylko zyskać. Nie ma presji gry o kartę (do tego potrzebny byłby kosmiczny wynik), a i dalsza część drabinki nie jest zbyt przyjazna (wszak ciężko cieszyć się z trafienia na Gerwyna Price’a). Ze wszystkich meczów naszych reprezentantów, ten wydaje się mieć najmniejszy ciężar gatunkowy. Ale to wcale nie oznacza, że będzie nieistotny – w mistrzostwach świata nie ma nieistotnych meczów.

Wielkiej presji nie ma, więc aż się prosi, by zagrać swoje. Być może w przypadku Kciuka to nie zawsze było oczywistością – nie da się ukryć, że ostatnie dwa lata z kartą nie obfitowały w spektakularne sukcesy w turniejach rankingowych. Oczywiście – w pamięci wciąż mamy rekord świata ze spotkania z Litwą, ale w tourze było raczej skromnie. Widzieliśmy przebłyski wielkiej gry, ale do formy z 2021 roku wciąż trochę brakowało.

Connor Scutt, choć na wielkiej scenie grał w tym roku równie mało, w ogólnym rozrachunku wyglądał po prostu solidniej. W pamięć zapadł nam szczególnie przegranym finałem podłogówki przeciwko Radkowi Szagańskiemu. Z jego perspektywy będzie to mecz o życie, gdyż wciąż jest zamieszany w rywalizację o obronę karty.

Anglik będzie więc nieznacznym faworytem tego spotkania. Powinniśmy spodziewać się jego ucieczek na punktacji – to prawdopodobnie najsłabszy element gry Kciuka, któremu często brakuje wybitnych kolejek. Na drugim biegunie znajdują się podwójne – pod tym względem Polak góruje nie tylko nad Scuttem, ale także nad paroma graczami szerokiej czołówki. Panowie nie mają bogatej historii meczów bezpośrednich między sobą – w sumie grali jedynie trzy razy.

 

Connor Scutt vs Krzysztof Kciuk (2023)

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Connor Scutt🇵🇱 Krzysztof Kciuk
Średnia91,44 ✅88,43
Średnia z pierwszych 999,35 ✅94,15
% checkoutów – do zamknięcia jedną lotką72,3%73,7% ✅
% checkoutów – do zamknięcia dwiema lotkami48,1%48,6% ✅
% checkoutów – do zamknięcia trzema lotkami8,2%10,4% ✅
Średnia wizyt 171+ na lega0,27 ✅0,19
Mecze bezpośrednie2 ✅1
% zwycięstw w sezonie51,1% (48/94) ✅43,1% (31/72)
Rankingowe zarobki w sezonie£43,250 ✅£22,000
Najlepszy wynik w sezoniePC27 – finał ✅PC4 – ćwierćfinał
Najlepszy wynik w MŚDebiutRunda preeliminacyjna (2010) ✅

Źródło: Darts Orakel

Zwycięzca pojedynku będzie bogatszy o dodatkowe 7,5 tys. funtów, a w nagrodę zmierzy się z Gerwynem Price’em w drugiej rundzie turnieju. Zadanie z gatunku absurdalnie trudnych, ale nie będziemy narzekać, jeśli ostatecznie dojdzie do starcia Polaka z byłym mistrzem świata.


Mistrzostwa świata PDC 2024 – 1. runda

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Connor Scutt – 🇵🇱 Krzysztof Kciuk

Początek meczu: sobota (16.12), ok. godz. 14:40

Lokalizacja: Alexandra Palace, Londyn (Anglia)

Format: do 3 wygranych setów

Transmisja: Viaplay / PDC.TV

Kursy na BETFAN: https://betfan.pl/sg/hbw3xshcdm

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

ReklamaRankingi


Moja Strona