Obserwuj nas

Newsy

Kalkulatory w dłoń! Co musi zrobić Ratajski, żeby wyjść z grupy?

Porażka z Michaelem Smithem wprowadziła element nerwowości. Choć przed ostatnim spotkaniem fazy grupowej Krzysztof Ratajski ma wszystko w swoich rękach, kwestia awansu do play-offów może być bardziej skomplikowana, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Katastrofalna w skutkach może okazać się nawet niewystarczająca wygrana w meczu trzeciej kolejki.

Źródło: Professional Darts Corporation

Przed startem Grand Slam of Darts 2023 PDC ogłosiła zasady układu tabeli w sytuacji, gdy gracze mają taką samą liczbę punktów. Jeśli rzecz dotyczy dwóch zawodników, najpierw pod uwagę bierze się bilans legów, a później wynik meczu bezpośredniego. Lista jest dłuższa w przypadku, gdy trzech graczy ma tę samą liczbę punktów – wtedy hierarchia jest następująca:

– różnica w legach,

– legi wygrane,

– legi wygrane z przełamaniem,

– średnia turniejowa,

– 9-dart shootout (tylko w przypadku, gdy powyższe wciąż nie pozwalają ustalić kolejności między poszczególnymi graczami).

I tu ważna uwaga: w przypadku, gdy trzech graczy ma tę samą liczbę punktów, ale tylko dwóch z nich ma identyczną różnicę w bilansie legów, nie bierze się pod uwagę wyniku meczu bezpośredniego – tak wskazuje regulamin, co na portalu X potwierdził również Dave Allen, szef PDC ds. mediów. W takiej sytuacji wciąż rozstrzygająca jest hierarchia powyżej.

 

 

————————————

Te reguły, choć zawiłe, dobrze mieć w pamięci, gdy rozgrywane będą spotkania grupy A. Tutaj sprawa wciąż jest otwarta, a szanse na awans (czysto teoretycznie) ma każdy z graczy. Krzysztofa Ratajskiego czeka jeszcze starcie z Nathanem Girvanem.

Grupa A

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 (1) Michael Smith10:6+44
2🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James Wade9:7+22
3🇵🇱 Krzysztof Ratajski9:902
4🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 Nathan Girvan4:10-60

 

Układ tabeli sprawia, że przed meczem sytuacja jest dość skomplikowana, a możliwych jest kilka scenariuszy:

porażka 0:5 lub 1:5: w tych przypadkach Ratajski na pewno odpadnie z turnieju, kończąc grupę na ostatnim miejscu,

porażka 2:5: ten rezultat pozwoli jeszcze marzyć o awansie, o ile Wade przegra swoje spotkanie do zera – wtedy stworzy się mała tabela trzech graczy, przy której to Polak wyjdzie z grupy, ze względu na największą liczbę wygranych legów (11, Girvan będzie mieć 9, tak samo jak Wade). Jakakolwiek porażka Ratajskiego przy wygranej Wade’a eliminuje naszego zawodnika,

porażka 3:5: Ratajski skończy przed Szkotem, ale będzie musiał liczyć na wysoką porażkę Wade’a: 0:5, by wyprzedzić go bilansem legów lub 1:5, by wyprzedzić go legami wygranymi przy równymi bilansie,

– porażka 4:5: sytuacja analogiczna jak powyżej, ale awans Ratajskiemu da też porażka Wade’a 2:5,

– wygrana 5:4: Polish Eagle skończy fazę grupową, mając 4 punkty i bilans +1. Jeśli Wade wygra 5:4 lub 5:3, dalej zagrają obaj Anglicy. Wynik 5:2 lub wyższy będzie oznaczał odpadnięcie Smitha (Ratajski miałby wtedy 14 wygranych legów, Smith 12, a obaj skończyliby z bilansem +1). Jakakolwiek wygrana Bully Boya poskutkuje awansem Polaka i powrotem do domu Wade’a,

– wygrana 5:3: Ratajski skończy z bilansem +2. Jeśli Wade wygra 5:4, awansuje wraz ze Smithem. Wygrana Wade’a 5:3 lub wyżej zamknie drogę turniejowej jedynki do obrony tytułu, z uwagi na zbyt małą liczbę legów wygranych lub różnicę legową,

– wygrana 5:2: Polak zamknie grupę z bilansem +3. Jeśli Wade wygra 5:4, wszyscy gracze skończą grupę, mając 4 punkty, bilans +3 i po 14 wygranych legów. W tej sytuacji zadecyduje liczba legów wygranych z przełamaniem, a to już zależy od przebiegu ostatnich meczów. Każdy inny wynik da Ratajskiemu miejsce w play-offach,

– wygrana 5:1 lub 5:0: Ratajski będzie mieć gwarancję awansu do 1/8 finału.

————————————

A jak sprawa wygląda w pozostałych grupach?

W grupie B pewny awansu jest już Josh Rock. W trzeciej kolejce Irlandczyk zmierzy się z Berrym van Peerem, który nie ma żadnych szans na grę w play-offach. Do Rocka dołączy zwycięzca bezpośredniego starcia między Chrisem Dobeyem a Jonnym Claytonem.

Grupa B

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1☘️ Josh Rock (Q)10:3+74
2🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 (8) Jonny Clayton6:7-12
3🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Chris Dobey7:9-22
4🇳🇱 Berry van Peer6:10-40

 

W grupie C o jednego lega od awansu jest Luke Humphries. O to wciąż walczą Gary Anderson i Dirk van Duijvenbode, ale to Szkot będzie miał prostsze zadanie, gdyż w ostatniej kolejce zmierzy się ze Stevem Lennonem. Anderson nie ma wyboru – to spotkanie po prostu będzie musiał wygrać.

Grupa C

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 (4) Luke Humphries10:3+74
2🇳🇱 Dirk van Duijvenbode9:7+22
3🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 Gary Anderson6:9-32
4🇮🇪 Steve Lennon4:10-60

 

Kolejnym graczem z zagwarantowanym awansem jest Gerwyn Price. Walijczyka czeka jeszcze mecz z Gianem van Veenem, który zagra już tylko o honor. Bezpośredni awans rozstrzygnie się w starciu Nathana Rafferty’ego z Ryanem Searle’em.

Grupa D

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 (5) Gerwyn Price (Q)10:1+94
2☘️ Nathan Rafferty6:7-12
3🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Ryan Searle5:9-42
4🇳🇱 Gian van Veen6:10-40

 

Sensacyjnym uczestnikiem play-offów będzie również Stowe Buntz. Amerykanin wygrał zarówno z Peterem Wrightem, jak i z Stephenem Buntingiem. Szkot i Anglik powalczą w bezpośrednim starciu o ostatni bilet z grupy E do fazy play-off. Dave Chisnall nie ma już na to żadnych szans.

Grupa E

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🇺🇸 Stowe Buntz (Q)10:4+64
2🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Stephen Bunting8:9-12
3🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 (2) Peter Wright6:9-32
4🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Dave Chisnall8:10-20

 

Znacznie ciekawiej sytuacja wygląda w grupie F. Pewny dalszej gry wciąż nie może być liderujący Danny Noppert, a i ostatni w tabeli Haruki Muramatsu nadal ma prawo myśleć o awansie. Nopperta czeka starcie z Brendanem Dolanem. Wysoka porażka wciąż może pozbawić Holendra play-offów. Japończyk potrzebuje dla odmiany bardzo wysokiego zwycięstwa.

Grupa F

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🇳🇱 (7) Danny Noppert10:6+44
2☘️ Brendan Dolan8:7+12
3🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Andrew Gilding8:802
4🇯🇵 Haruki Muramatsu5:10-50

 

W grupie G pewny awansu jest już Michael van Gerwen. Szans na dalszą grę nie ma Martijn Kleermaker. O awans bezpośredni pojedynek stoczą Rob Cross i Fallon Sherrock.

Grupa G

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🇳🇱 (3) Michael van Gerwen (Q)10:5+54
2🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Rob Cross9:902
3🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Fallon Sherrock6:9-32
4🇳🇱 Martijn Kleermaker8:10-20

 

Pewność wyjścia z ostatniej grupy ma też Nathan Aspinall. Anglika czeka jeszcze starcie z Ricardo Pietreczko, który tym spotkaniem pożegna się z Wolverhampton. Kwestię awansu rozstrzygnie bezpośredni pojedynek Damona Hety z Beau Greaves, która dała sobie szansę znakomitym występem w meczu drugiej kolejki.

Grupa H

LPZawodnikBilans+/-Punkty
1🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 (6) Nathan Aspinall (Q)10:6+44
2🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Beau Greaves9:6+32
3🇦🇺 Damon Heta7:9-22
4🇩🇪 Ricardo Pietreczko5:10-50

 

Mecze grup A – D (w tym Ratajski – Girvan) zostaną rozegrane w poniedziałek, zaś E – H – we wtorek.

1 Komentarzy

1 Komentarz

  1. Damian Godek-Wocial

    Damian Godek-Wocial

    13 listopada, 2023 o 13:58

    Ech, szkoda meczu ze Smithem. Krzysiek gra 101, Smith 89 i wuj wacka strzela. :/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama