Obserwuj nas

Newsy

Karuzela rankingowa – Order of Merit po UK Open

Za nami pierwszy duży, rankingowy telewizyjny turniej po MŚ. Dla jednych był okazją do podskoczenia w rankingu Order of Merit, a w wypadku innych okazał się windą w dół. Kto zyskał, kto stracił? Jak w rankingu plasują się Polacy?

Źródło: Professional Darts Corporation

Zacznijmy od zwycięzcy, nieposkromionego Dimitri Van den Bergha. Dzięki zwycięstwu w UK Open stał się autorem największego rankingowego skoku w czołówce. Awansował o siedem pozycji i wskoczył do pierwszej „10” PDC Order of Merit. Rozsiadł się wygodnie na fotelu z numerem 7, gromadząc przez ostatnie dwa lata, jakie obejmuje ranking, 501,5 tys. funtów.

O ile pierwsza czwórka rankingu pozostała bez zmian (Humphries, MvG, M. Smith, Aspinall), istotna roszada dokonała się tuż za ich plecami. Rob Cross (ćwierćfinał UK Open 2024) podmienił na piątym miejscu Gerwyna Price’a, który występu w Minehead nie będzie wspominał z wypiekami na twarzy (4. runda).

Wspomnieć należy także o innym półfinaliście UK Open – Damonie Hecie, który podobnie jak van den Bergh wskoczył do TOP 10 i zajmuje obecnie 9. miejsce. Co ciekawe w tym rejonie rankingu panuje duży ścisk i nawet dobre występy w Players Championship mogą spowodować zmiany. Siódmego w obecnym zestawieniu van den Bergha od dziesiątego Dave’a Chisnalla (6. runda UK Open) dzieli blisko 10 tysięcy funtów.

Awanse jednych odbywają się kosztem innych. W tej materii najbardziej hojnym darczyńcą okazał się Danny Noppert, zwycięzca UK Open z 2022 roku. Nie obronił on kwoty za sukces sprzed dwóch lat, odpadając w piątej rundzie i ta strata spowodowała wypadnięcie z pierwszej „10” rankingu – spadek o sześć pozycji i 13. miejsce w najnowszym zestawieniu. O dwie pogorszył się Jonny Clayton (6.runda), który podobnie jak Noppert wypadł z TOP 10 i obecnie w rankingu jest jedenasty.

O pięć pozycji w górę rankingu przesunął się ostatni półfinalista UK Open, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy. Ricky Evans z dorobkiem 139,5 tys. funtów zajmuje 41. miejsce.

Gdzie plasują się Polacy? Krzysztof Ratajski (5. runda) pozostał na 24. pozycji (297.250 funtów). Musi jednak uważać, bo jego przewaga nad Garym Andersonem wynosi tyle co nic, bo 500 funtów. Radek Szagański (1. runda) z dorobkiem 1500 funtów zajmuje 126. miejsce.

Kolejne duże darterskie wydarzenie, mogące zmienić istotnie sytuację rankingową, to World Matchplay, który odbędzie się w lipcu w Blackpool. Do tego czasu warto jednak śledzić zmagania w Players Championships oraz turniejach z cyklu European Tour. Widać bowiem, że są miejsca w rankingu, gdzie regularne punktowanie może istotnie wpłynąć na kształt PDC Order of Merit i rozstawienia w kolejnych najważniejszych turniejach.

TOP 10 rankingu Order of Merit oraz miejsca Polaków

miejsceImię i NazwiskoWygrane
1.:england: Luke Humphries1.527.500 funtów
2.🇳🇱 Michael van Gerwen1.127.000
3.:england: Michael Smith1.069.250
4.:england: Nathan Aspinall639.000
5.:england: Rob Cross597.750
6.:wales: Gerwyn Price594.500
7.🇧🇪 Dimitri van den Bergh501.500
8.:scotland: Peter Wright499.250
9.🇦🇺 Damon Heta498.500
10.:england: Dave Chisnall491.750
24.🇵🇱 Krzysztof Ratajski297.250
126.🇵🇱 Radek Szagański1.500
ZOBACZ TEŻ
Wade: wygrałem więcej niż ktokolwiek poza Taylorem i van Gerwenem
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama