Obserwuj nas

Newsy

Brak karty? Żaden problem. Christian Kist o krok od gry w Ally Pally

Tylko triumfu w deciderze zabrakło Christianowi Kistowi do zgarnięcia pierwszego w karierze tytułu w głównym cyklu PDC. Choć porażka 7:8 z Dannym Noppertem mogła pozostawić za sobą pewien niedosyt, Holender raczej nie ma powodów do narzekania. Kapitalne występy w Players Championship 22 i 23 przybliżyły 37-latka do udziału w nadchodzących mistrzostwach świata.

Źródło: Professional Darts Corporation

Tylko trzech graczy w historii PDC zdołało zwyciężyć w zawodach Pro Touru nie posiadając nawet aktywnej karty zawodniczej – sztuki tej dokonali Joe Murnan, Krzysztof Ratajski oraz Scott Williams. Wydawało się, że do wąskiego grona dołączy także Christian Kist, lecz mimo prowadzenia 6:4 w finale PC22, były mistrz świata BDO nie doprowadził meczu do szczęśliwego końca. Dzień później było niewiele gorzej, bo skończyło się na półfinale. Niedosyt niedosytem, ale spójrzmy na sprawę chłodnym okiem: za dwa turnieje Holender zgarnął bezcenne 12 tysięcy funtów do dwóch głównych rankingów PDC – to zaś sugeruje, że Kista niemal na pewno zobaczymy podczas zwieńczenia sezonu w Alexandra Palace.

Holender znajduje się w o tyle komfortowej sytuacji, że do gry w mistrzostwach świata mogą doprowadzić go dwie drogi. Pierwsza – mniej konwencjonalna – to ranking Pro Touru, przez który do Ally Pally kwalifikuje się 32 najlepszych graczy, którzy nie awansowali za pomocą rankingu Order of Merit. Druga – bardziej typowa dla zawodnika bez karty – to ranking Challenge Touru, przeznaczony dla wszystkich, którzy nie zdołali szczęśliwie przejść przez styczniowy Q-School.

Kapitalne występy w Barnsley przesunęły Kista na 15. miejsce w wyścigu o mistrzostwa świata poprzez ranking Pro Touru. Holender ma ten komfort, że nie broni żadnych pieniędzy zdobytych w zeszłym sezonie. Uwzględniając straty, jakie do czasu ostatniej podłogówki poniosą pozostali zawodnicy, The Lipstick znajduje się w bardzo pewnym położeniu w kontekście rywalizacji o miejsce w Ally Pally.

Wyścig o MŚ 2024 – ranking Pro Tour (po PC23)

LPZawodnikZarobki
13Dylan Slevin 🇮🇪£26,750
14Matt Campbell 🇨🇦£26,750
15Christian Kist 🇳🇱£25,500
16Scott Williams 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£25,500
17William O’Connor 🇮🇪£24,250
18Steve Lennon 🇮🇪£23,750
19Jim Williams 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿£23,250


Holender gra w turniejach podłogowych za sprawą kapitalnych występów w Challenge Tourze. Ranking tych rozgrywek stanowi listę rezerwową do turniejów Players Championship, co jest konieczne ze względu na liczne absencje posiadaczy kart. Co więcej, dwa pierwsze miejsca rankingu Challenge Tour premiowane są kartą PDC oraz udziałem w mistrzostwach świata. W tej klasyfikacji Kist zajmuje obecnie drugą pozycję – jeśli zdarzy się kataklizm, a ranking Pro Touru jakimś cudem finalnie okaże się niewystarczający, Holender ma też ścieżkę awaryjną do gry w Ally Pally. Jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami jest jednak niewielka, a do końca cyklu zostało aż pięć turniejów. Koniec końców, w tym przypadku gra toczy się głównie o zdobycie karty zawodniczej.

Ranking Challenge Tour 2023 (po 19 z 24 turniejów)

LPZawodnikZarobki
1Berry van Peer 🇳🇱£12,800
2Christian Kist 🇳🇱£7,200
3Cam Crabtree 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£6,975
4Owen Bates 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£6,550
5John Henderson 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿£5,875
6Andy Boulton 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿£5,825


Pełne klasyfikacje Challenge Touru oraz wyścigu o mistrzostwa świata znaleźć można w tym miejscu.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

ReklamaRankingi


Moja Strona