Obserwuj nas

Newsy

Hedman: osoby transpłciowe nie powinny grać w kobiecych rozgrywkach

Trzykrotna wicemistrzyni świata kobiet organizacji WDF w niedawno opublikowanym na swoim facebookowym profilu poście wypowiedziała się na temat uczestnictwa osób transpłciowych w zawodach kobiet i nie kryła swojego zdania przeciwko temu zjawisku.

Źródła: PDC / WDF

Podczas ostatnich mistrzostw świata WDF 2023 niemałe poruszenie w środowisku darterskim wywołał występ Victorii Monaghan, 51-letniej zawodniczki z Nowej Zelandii, która jako pierwsza osoba transpłciowa doświadczyła możliwości udziału w turnieju kobiet o takiej randze. Skutkowało to powrotem debaty nad tym, czy uczestniczki, które przeszły tranzycję płciową, powinny być dopuszczane przez organizatorów do rywalizacji w tych samych zawodach co kobiety, które nie mają za sobą takiego procesu.

Na ten temat wypowiedziało się wiele osobistości, jednak ostatnio głos postanowiła zabrać także Deta Hedman. Brytyjka, z uwagi na swoje osiągnięcia i wielkoletnią karierę, głównie pod szyldem WDF, jest uważana za jedną z ikon kobiecego darta. W obszernym poście, którym podzieliła się z fanami za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, wyraziła zdanie odnośnie w kwestii, jasno wskazując, że w jej opinii takie coś nie powinno mieć miejsca.

Według Hedman fakt, że zawodniczka urodziła się mężczyzną, daje jej przy tarczy zauważalną przewagę nie tylko pod kątem warunków fizycznych, ale także braku konieczności zmagania się z problemami, jakich większość kobiet doświadcza w wyniku działania hormonów – zwłaszcza, jeżeli przechodziła okres dojrzewania jeszcze przed tranzycją. Na poparcie swoich tez zaznaczyła, że przed wyrażeniem opinii konsultowała się w tej kwestii z Lindą Duffy, byłym numerem jeden kobiecego darta, która obecnie dzierży tytuł profesora Psychologii Sportu Uniwersytetu Middlesex w Londynie.

Trzykrotna wicemistrzyni świata kobiet WDF podkreśliła, że nie publikuje swojego zdania z niechęci do osób transpłciowych, a jedynie jako apel, by idea inkluzyjności nie była rozwijana kosztem równego poziomu rywalizacji. Podzieliła się z czytelnikami historią, jakoby podczas jednego z poprzednich tegorocznych turniejów rozmawiała z niewymienioną z nazwiska zawodniczką, która nie ukrywała rozgoryczenia i zrezygnowania. Stwierdziła także, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą na nią spaść po tym poście, jednak robi to, aby wschodzące gwiazdy kobiecego darta nie odczuwały demotywacji na starcie kariery i miały szansę na uczciwe współzawodnictwo przez cały okres jej trwania.   

Treść oświadczenia Dety Hedman w oryginalnym języku znajduje się poniżej:

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama