Inne

Podsumowanie Młodzieżowych Mistrzostw Europy WDF 2023

W dniach 5-8 lipca w Wiedniu odbyła się 23. edycja turnieju WDF Europe Cup Youth. To kolejna szansa dla młodych zawodników na zebranie doświadczenia w grze z rywalami na naszym kontynencie, a dla niektórych przedsmak wrześniowej rywalizacji na poziomie globalnym. Tytuł mistrzowski sprzed roku obroniła Aurora Fochesato oraz reprezentacja Anglii.

Aurora Fochesato trzyma w ręku puchar Mistrzyni Młodzieży WDF, na szyi ma złoty medal.
Źródło: Österreichischer Darts Verband

WDF Europe Cup Youth – format turnieju

WDF Europe Cup Youth to odmiana europejskich międzynarodowych rozgrywek drużynowych World Darts Federation, w której udział mogą brać zawodnicy do 18 roku życia. Pierwszy turniej tej rangi odbył się w 1990 roku w Billund 🇩🇰, a złotym medalistą rozgrywek deblowych został wówczas 15-letni Vincent van der Voort 🇳🇱. Na całość składają się trzy turnieje chłopców (rywalizacja singlowa, deblowa oraz drużynowa) oraz dwa dziewcząt (rywalizacja singlowa oraz deblowa).

Dodatkowo każde osiągnięcie jest odpowiednio punktowane, co ma wpływ na ogólną klasyfikację reprezentacji chłopców oraz dziewcząt. Najlepsze trzy nacje na podstawie uzyskanych punktów również otrzymują medale. Tegoroczny współorganizator rozgrywek – Austriacka Federacja Darta, przygotował również specjalny turniej dla kierowników zespołu, który jednak nie jest kwalifikowany do oficjalnych rankingów.

Niestety, w tym roku w Wiedniu nie zobaczyliśmy młodych zawodników z Polski. Choć dart zyskuje na popularności wśród krajowej młodzieży, czego efektem jest rosnące zainteresowanie udziałem w turniejach mistrzostw Polski, to Polska Organizacja Darta nie wysłała ostatecznie swoich reprezentantów. Skład naszej reprezentacji miał zostać wyłoniony po Mistrzostwach Polski, jednakże organizacja podjęła decyzję, że udział w WDF Europe Cup Youth powinien nobilitować zawodników prezentujących wysoki poziom przez cały sezon, a nie wyłącznie po jednym turnieju. Tegoroczni mistrzowie – Wiktor Nowotka oraz Aleksandra Białecka, mogą w przyszłości walczyć o największe trofea europejskich imprez.

WDF Europe Cup Youth – podsumowanie rywalizacji

W rywalizacji singlowej chłopców po złoty medal sięgnął Yorick Hofkens, który w finale pokonał Thomasa Banksa wynikiem 6–3 w legach. Reprezentant Niemiec już od fazy grupowej prezentował zadowalający poziom, osiągając średnie na poziomie 76-86 i eliminując jednego z faworytów do medali – Archiego Selfa. Po brązowe medale w tej konkurencji sięgnęli Pim van Bijnen oraz Connor Hopkins.

Turniej dziewcząt nie przyniósł żadnych niespodzianek. Złoto w konkurencji singlowej po raz drugi z rzędu zdobyła Aurora Fochesato pokonując w finale Zehrę Gemi wynikiem 5–2. Reprezentacja Turcji już od kilku lat osiąga sukcesy w turniejach młodzieżowych. W 2017 roku złoty medal w tej konkurencji zdobyła Emine Dursun, ale nie przekłada się to póki co na sukcesy na szczeblu seniorskim. Brązowe medale trafiły na szyję Sophie McKinlay oraz Rebekki Allen. Dla tej pierwszej to z pewnością spory niedosyt, mając na uwadze, że Szkotka ma za sobą triumf w Helvetia Open rozgrywanym na początku czerwca.

W parach chłopięcych tytuł sprzed roku obronił Thomas Banks, którego partnerem był w tym roku Archie Self. Anglicy pokonali w finałowym meczu naszych zachodnich sąsiadów Yoricka Hofkensa oraz Alexandra Steinmetza wynikiem 5–2. Brązowe medale zdobyły ekipy z Irlandii oraz Węgier. Wśród dziewcząt po tytuł mistrzowski w parach po raz pierwszy w historii sięgnęły reprezentantki Turcji. Zehra Gemi oraz Belinay Pelivan zagrały przekonująco i wynikiem 4–2 pokonały zdecydowane faworytki turnieju: Paige Pauling oraz Hannę Meek.

Turniej drużynowy zakończył się zwycięstwem reprezentacji Anglii, która w finale pokonała Węgry 9–3. Po brąz sięgnęli Niemcy oraz Walijczycy. W rankingu chłopców najlepszą kadrą turnieju została Anglia (186 punktów), za którą znalazły się Niemcy (144 punkty) oraz Węgry (124 punkty). W rankingu dziewcząt zwycięstwo przypadło Turczynkom (64 punkty), drugie miejsce zajęły Włoszki (49 punktów), a trzecie Angielki (44 punkty).