Obserwuj nas

PDC

Szagański – Kantele, czyli pierwsza połowa planu

Dwa lata rywalizacji w tourze. Barnsley, Wigan, Leicester i Hildesheim. Były momenty triumfów, były też absurdalne porażki – dziś to wszystko traci jednak na znaczeniu. Po dwóch latach od zdobycia karty, dalsze losy Radka Szagańskiego sprowadzają się do występu w najważniejszym turnieju w życiu. Aby doszło do ostatecznego starcia z Raymondem van Barneveldem, trzeba rozprawić się z Marko Kantele.

Źródło: Professional Darts Corporation

José Justicia, Brian Raman, Luc Peters i Krzysztof Kciuk – grono zawodników, którzy mają przynajmniej dwa elementy wspólne. Po pierwsze, w europejskiej części Q-Schoolu w 2022 roku każdy z nich wygrał jeden z turniejów finałowych, zgarniając kartę zawodniczą. Po drugie, wszyscy czterej już zdążyli się z tą kartą pożegnać. Miejsce w tourze zdobyło wtedy również jedenastu innych graczy – na przyszły rok zostanie maksymalnie czterech.

Choć utrzymanie się w elicie jest bardzo niewdzięcznym zadaniem, Radek Szagański wciąż jest w tę walkę zamieszany. Trzeba jednak podkreślić, że jeszcze trzy miesiące temu to nie był zbyt prawdopodobny scenariusz – powoli zaczynaliśmy godzić się tym, że w kolejnym Q-Schoolu polska reprezentacja będzie najmocniejsza w historii. Mimo to sam zainteresowany twierdzi, że nie zauważa żadnej szczególnej zwyżki formy w ostatnich tygodniach, gdyż dobre wyniki osiągał już wcześniej. To jednak może być prawdą tylko w połowie. Fakt, w pamięci wciąż mamy półfinał z Robem Crossem, ale kilka miesięcy później Polak miał problemy z wygraniem jakiegokolwiek meczu – dość powiedzieć, że dzień przed historycznym triumfem w PC27 przerwał passę… siedmiu kolejnych porażek! To wszystko odeszło jednak w zapomnienie – dziś 44-latek znajduje się w zupełnie innym miejscu i ma przed sobą zupełnie inne cele.

Plan jest prosty – by utrzymać kartę, trzeba będzie wygrać dwa mecze w mistrzostwach świata. Jedno zwycięstwo nie wystarczy, nie ma na to nawet matematycznych szans. Od czegoś trzeba jednak zacząć, a  pierwszym celem jest Marko Kantele

– Mogło być lepiej, mogło być gorzej. Euforii nie ma, po prostu trzeba wyjść na scenę i wygrać – tymi słowami nasz reprezentant odniósł się do wyników losowania. To chyba trafna diagnoza – bez problemu wskazalibyśmy trudniejszych rywali, ale niektórzy trafiali też łatwiej. A co można powiedzieć o Kantele? To z pewnością nie jest gracz, który wyjdzie na scenę i zagra 100-punktową średnią. Jest solidny, ale nic poza tym. Nie bez powodu przylgnęła do niego łatka zbyt mocnego na lokalne rozgrywki, ale zbyt słabego na poważne granie w PDC. W tym sezonie był bezapelacyjnie najlepszy w cyklu Nordic & Baltic, ale na scenie European Touru zasłynął jedynie starciem z Liamem Maendlem-Lawrancem, które część internautów określiła mianem najnudniejszego meczu w historii – zarówno ze względu na tempo, jak i poziom.

Finowi nie pomaga też przeszłość – do tej pory czterokrotnie brał udział w mistrzostwach świata, ale za każdym razem kończyło się na pierwszej rundzie. Ze spraw nieco bardziej aktualnych – na kilkanaście dni przed czempionatem wziął udział w zawodach MODUS Super Series, gdzie zaprezentował się co najwyżej przeciętnie – bardzo często miał problemy na podwójnych i ostatecznie przegrał większość meczów. Nawet jeśli Kantele gra dużo lepiej niż w dwóch wcześniejszych sezonach, Szagański pozostaje graczem z zupełnie innej półki.

Oczywiście – zawsze warto mieć z tyłu głowy, że koniec końców to tylko jeden mecz. Ani jeden, ani drugi nie grają w darta od wczoraj i są w stanie zagrać jedno wybitne spotkanie. W ocenach nie można być jednak ostrożnym aż do przesady – dziś jedynym akceptowalnym wynikiem jest zwycięstwo Polaka. Każdy inny scenariusz będzie zmarnowaną szansą.

 

Radek Szagański vs Marko Kantele (2023)

🇵🇱 Radek Szagański🇫🇮 Marko Kantele
Średnia91,04 ✅86,05
Średnia z pierwszych 998,48 ✅95,17
% checkoutów – do zamknięcia jedną lotką71,5% ✅68,0%
% checkoutów – do zamknięcia dwiema lotkami49,1% ✅41,6%
% checkoutów – do zamknięcia trzema lotkami10,6% ✅8,3%
Średnia wizyt 171+ na lega0,130,17 ✅
Najlepszy wynik w sezoniePC27 – zwycięstwo ✅Nordic & Baltic Tour 2023 – zwycięstwo (4 razy)
Największy sukces w karierzePC27 – zwycięstwo ✅Nordic & Baltic Tour – zwycięstwo (11 razy)
Najlepszy wynik w MŚDebiut1. runda (4 razy) ✅

Źródło: Darts Orakel

Zwycięzca meczu będzie bogatszy o kolejne 7,5 tysiąca funtów. W drugiej rundzie czeka już Raymond van Barneveld, zwycięzca imprezy z 2007 roku. 


Mistrzostwa świata PDC 2024 – 1. runda

🇵🇱 Radek Szagański – 🇫🇮 Marko Kantele

Początek meczu: środa (20.12), ok. godz. 13:40

Lokalizacja: Alexandra Palace, Londyn (Anglia)

Format: do 3 wygranych setów

Transmisja: Viaplay / PDC.TV

Kursy na BETFAN: https://betfan.pl/sg/dtdu37rbwt

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama