Obserwuj nas

Newsy

WDF nie zmienia zdania – Rosjanie i Białorusini nadal wykluczeni z rozgrywek

World Darts Federation wydała oficjalny komunikat, według którego podtrzymano decyzję o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z rozgrywek międzynarodowych. Tym samym federacja odpowiedziała na postanowienie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, według którego sportowcy z tych krajów będą mogli wystąpić w nadchodzących igrzyskach olimpijskich, rywalizując pod neutralną flagą.

Źródło: World Darts Federation

W marcu 2022 roku WDF zastosowała się do rezolucji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nie zezwalając na dalszy udział rosyjskich i białoruskich graczy oraz oficjeli w turniejach organizowanych przez federację. Decyzja została podjęta ze skutkiem natychmiastowym i do odwołania.

W grudniu 2023 r. MKOl stwierdził, że sportowcy z Rosji i sojuszniczej jej Białorusi będą mogli wystartować w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą, o ile nie będą aktywnie wspierać konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie stwierdzono, że każdy organizator międzynarodowych wydarzeń sportowych ma prawo do własnej oceny sytuacji i samodzielnego podjęcia decyzji w tej kwestii.

Pomimo aktualizacji stanowiska MKOl-u, World Darts Federation zadecydowała o podtrzymaniu postanowienia sprzed dwóch lat – co za tym idzie, rosyjscy i białoruscy sportowcy i oficjele pozostają objęci wcześniej nałożonymi sankcjami.

“Oświadczenie MKOl spotkało się ze znaczącym sprzeciwem w kręgach zarządzających sportem, a wiele czołowych osobistości stwierdziło, że nie spełnia ono pierwotnie założonego celu zawieszenia” – wskazano w komunikacie.

“Podczas niedawnej telekonferencji z wieloma agencjami, prezydent World Athletics Sebastian Coe potwierdził, że jego organizacja w dalszym ciągu nie będzie zezwalać Rosjanom ani Białorusinom na rywalizację w dyscyplinach lekkoatletycznych podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. […] Sprzeciw wyraziło także wielu ukraińskich sportowców, apelując do prezydenta Francji, burmistrza Paryża, francuskiego ministra sportu oraz organizatorów igrzysk olimpijskich” – argumentowano.

“W świetle wyzwań stawianych oświadczeniu MKOl, trwającego konfliktu na Ukrainie wywołanego przez Rosję, podtrzymywania przez inne federacje sportowe swoich zakazów, a także rozważań i poglądów wielu z 80 krajów członkowskich WDF, zdecydowano, mając na uwadze interes naszego sportu i państw członkowskich, utrzymać do odwołania decyzję podjętą w marcu 2022 roku” – dodano.

“Ważne jest również, że zgodnie z postanowieniami regulaminu WDF, dana osoba może grać pod banderą swojego obecnego miejsca zamieszkania, pod warunkiem, że mieszkała na terenie danego kraju przez co najmniej trzy lata i nie reprezentowała w tym czasie innego kraju. Dyrektor wykonawczy World Darts Federation będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację i informować o wszelkich zmianach, gdy tylko się pojawią” – zakończono.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama