Obserwuj nas

Newsy

Wszystko stało się jasne. Kto zagra w World Grand Prix 2023?

Wraz z końcem turnieju w Budapeszcie poznaliśmy wreszcie komplet uczestników World Grand Prix 2023. Sprawa udziału niektórych graczy była otwarta aż do ostatniego dnia zawodów na Węgrzech, a o końcowych rozstrzygnięciach decydowały detale. Kto ostatecznie zapewnił sobie wyjazd do Leicester?

Źródło: Professional Darts Corporation

World Grand Prix to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów darterskich na świecie. Zapoczątkowany został w 1998 roku, a jego cechą charakterystyczną jest format double-in double-out, polegający na dodaniu dodatkowej reguły, według której gracze muszą nie tylko kończyć, ale też rozpoczynać każdego lega wartością podwójną.

Jak wskazują zasady przedstawione przez PDC, awans do turnieju uzyskuje 16 najlepszych graczy głównego rankingu Order of Merit oraz pozostałych 16 najlepszych graczy rankingu Pro Tour. Ponieważ do cyklu Pro Tour zaliczają się zarówno European Toury, jak i turnieje podłogowe, zawody na Węgrzech miały istotny wpływ na ukształtowanie się listy uczestników Grand Prix.

Przed imprezą w Budapeszcie główna niewiadoma dotyczyła ostatnich miejsc rankingu Pro Tour – o ostateczną kwalifikację walczyło jeszcze kilku graczy, ale finalnie bilety do Leicester rezerwować mogą Chris Dobey, Callan Rydz oraz Luke Woodhouse. Wyjątkowe szczęście miał ten ostatni, który w rocznym rankingu ma tyle samo pieniędzy, co Gian van Veen, ale awansował do turnieju dzięki regule podliczającej zdobycze pieniężne z czterech ostatnich turniejów. O krok od miejsca w Grand Prix byli również Ricardo Pietreczko oraz Steve Beaton. Pewne miejsce od dawna miał już Krzysztof Ratajski.

World Grand Prix 2023 – lista uczestników 

Order of MeritPro Tour
Michael Smith 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Josh Rock 🍀
Michael van Gerwen 🇳🇱Krzysztof Ratajski 🇵🇱
Peter Wright 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿Martin Schindler 🇩🇪
Gerwyn Price 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Stephen Bunting 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Nathan Aspinall 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Ross Smith 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Luke Humphries 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Andrew Gilding 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Jonny Clayton 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Jose de Sousa 🇵🇹
Rob Cross 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Gary Anderson 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Danny Noppert 🇳🇱Mike de Decker 🇧🇪
Dirk van Duijvenbode 🇳🇱Daryl Gurney 🍀
Joe Cullen 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Gabriel Clemens 🇩🇪
Dave Chisnall 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Brendan Dolan 🍀
Damon Heta 🇦🇺Raymond van Barneveld 🇳🇱
Dimitri van den Bergh 🇧🇪Chris Dobey 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Ryan Searle 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Callan Rydz 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
James Wade 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Luke Woodhouse 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Ośmiu graczy z zestawienia Order of Merit zostanie rozstawionych według kolejności w światowym rankingu. Zostaną im dolosowani przeciwnicy z rankingu Pro Tour, z którymi zmierzą się w meczu 1/16 finału. Turniej zostanie rozegrany w dniach 2-8 października.

2 komentarze

1 Komentarz

 1. Tomasz Iwanek

  Tomasz Iwanek

  25 września, 2023 o 13:03

  Kiedy losowanie par ?

  • Tomek Przyborowski

   Tomek Przyborowski

   25 września, 2023 o 15:22

   Plotki głoszą, że już dziś. Choć z PDC niby nigdy nie ma 100% pewności 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama