Obserwuj nas

Newsy

Mistrzostwa świata trafią do… Arabii Saudyjskiej? “Jesteśmy na to otwarci”

Coraz większa część sportu przenoszona jest poza granice Europy, a dart może nie być wyjątkiem. Były prezes PDC Barry Hearn przyznał, że jest otwarty na propozycję przeniesienia darterskich mistrzostw świata do Arabii Saudyjskiej. “Mógłbym sprzedać ćwierć miliona biletów, a sprzedaję 90 tysięcy. (…) Rozmawiałem z Saudyjczykami – byli bardzo zainteresowani” – stwierdził w rozmowie z The Mirror.

Kolaż: Luke Littler i Luke Humphries podczas finału mistrzostw świata, a z boku flaga Arabii Saudyjskiej
Źródła zdjęć: PDC / Pexel

To kontynuacja tematu, który w brytyjskiej przestrzeni publicznej stał się głośny już kilka tygodni temu. Wówczas Hearn oznajmił, że rozważa propozycję przeniesienia snookerowych mistrzostw świata do Arabii Saudyjskiej. Od 1977 roku impreza rozgrywana jest w Crucible Theatre w Sheffield, ale zdaniem byłego prezesa ta arena jest zbyt mała. – Mam już dość otrzymywania listów od ludzi, którzy pytają, jak mogą zdobyć bilet (…) Zbudujcie mi halę na trzy tysiące osób i zostaniemy tu na długie lata – powiedział.

Hearn przekonywał, że takiej zmiany chcieliby sami zawodnicy. – Mam już dość ludzi, którzy mówią mi o moralnym punkcie widzenia. Spytaj szesnastu najlepszych graczy: czy gdyby nagrody finansowe były cztery albo pięć razy większe niż w Crucible, nadal chcielibyście grać w Crucible? Nie, cała szesnastka powiedziałaby: “gdzie jest mój bilet lotniczy?” – argumentował w rozmowie z talkSPORT.

 

 

Dart zniknie z Alexandra Palace?

Hearn – były prezes PDC, który przekazał tę funkcję synowi Eddiemu, kontynuował wątek w rozmowie z dziennikiem The Mirror, ale tym razem w kontekście darta. Jego zdaniem opcja przeniesienia największej darterskiej imprezy z Londynu na Bliski Wschód jest jak najbardziej realna, choć jeszcze nie w najbliższym czasie.

Rozmawiałem z Saudyjczykami i byli bardzo zainteresowani. Atmosfera w Ally Pally jest wspaniała, ale cóż, rozważamy i taką opcję. Będziemy podejmować śmiałe decyzje, ponieważ musimy zadowolić ludzi na całym świecie – stwierdził.

– W mistrzostwach świata chcieliby brać udział zawodnicy z różnych krajów – musimy zacząć rozważać, czy nie zwiększyć liczby graczy z 96 do, powiedzmy, 128. Mogę to zrobić w mgnieniu oka, co przyniesie nam więcej pieniędzy od nadawców telewizyjnych z innych państw – dodał.

Były prezes podniósł argument relatywnie niewielkiej pojemności Alexandra Palace. – Taki ruch daje mi dodatkowe 25 tysięcy miejsc na arenie. Mógłbym sprzedać ćwierć miliona biletów, a sprzedaję 90 tysięcy. Mógłbym też przenieść turniej do dużej hali w Ally Pally – to sporo pracy, ale mielibyśmy dodatkowe sześć tysięcy miejsc. A może po prostu przeniesiemy się gdzieś indziej. Czy to będzie Arabia Saudyjska? Nie bądźmy śmieszni – jeszcze nie są na to gotowi, ale wkrótce będą.

Z takim rozwiązaniem jest jednak poważny problem. W Arabii Saudyjskiej od kilkudziesięciu lat obowiązuje całkowita prohibicja – sprzedaż alkoholu jest więc zakazana. – Tam nie pozwolą na picie alkoholu, a zabawa to esencja darta, nieprawdaż? Cóż, dart to zarówno dobra zabawa, jak i świetny sport. Wkrótce jednak alkohol będzie tam dostępny, a wtedy zawody darterskie będą pierwszym eventem, jaki zechcą zorganizować – stwierdził 75-latek.

 

Saudyjczycy stawiają na sport

Sport w Arabii Saudyjskiej odgrywa coraz większą rolę w związku z zainicjowanym w 2016 roku planem “Vision 2030”. Jego założeniem jest dywersyfikacja saudyjskiej gospodarki i uniezależnienie jej stanu od wydobycia ropy naftowej. W Arabii Saudyjskiej odbywają się m. in. gale WWE, wyścigi Formuły 1 oraz turnieje tenisowe. Zwiększona aktywność widoczna jest także na polu piłkarskim – w 2021 roku rodzimy fundusz wykupił Newcastle United, a dwa lata później kontrakt z Al-Nassr podpisał Cristiano Ronaldo.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

ReklamaRankingi


Moja Strona