Obserwuj nas

Newsy

Paul Nicholson: przestańmy w kółko uganiać się za pieniędzmi

W felietonie dla portalu Sporting Life Paul Nicholson podzielił się przemyśleniami na temat pomysłu przeniesienia darterskich mistrzostw świata do Arabii Saudyjskiej. Były finalista World Cup of Darts podkreślił, że pieniądze nie są fundamentem, na którym można budować przyszłość sportu. “Między finansami a zachowaniem tradycji musi pozostać jakaś równowaga” – stwierdził.

Paul Nicholson
Źródło treści: Sporting Life. Źródła zdjęć: Pexels, PDC

Pomysł przeniesienia turnieju z Anglii do Arabii Saudyjskiej rzucił Barry Hearn – były prezes PDC, który przekazał tę funkcję synowi Eddiemu. Jego zdaniem obecna arena – Alexandra Palace – jest już zbyt mała, a zmiana lokalizacji pozwoliłaby na sprzedaż zdecydowanie większej liczby biletów. Dodał, że Saudyjczycy byliby bardzo zainteresowani organizacją imprezy u siebie, nawet mimo zakazu spożywania alkoholu na terenie ich kraju.

 

Symbole mają znaczenie

Nicholson nie zgadza się z takim postawieniem sprawy i nie wierzy, że hala w Arabii Saudyjskiej zostałaby wypełniona po brzegi.

Zacznijmy od najważniejszego: czy ten turniej naprawdę jest zbyt duży na Alexandra Palace? Nie sądzę. Myślę, że pasuje idealnie. Pewnie, finał sprzedałby dziesiątki tysięcy biletów, ale co z pozostałymi sesjami? Musimy patrzeć realistycznie napisał w felietonie.

– Inna rzecz, że nie możesz po prostu przenieść najważniejszego turnieju do miejsca, gdzie dart ludzi nie obchodzi. Oni nie będą w stanie stworzyć tak pamiętnej atmosfery. Wiele osób przylatuje do Alexandra Palace także z zagranicy – dla nich to swego rodzaju pielgrzymka i miejsce docelowe. Niemcy i Holendrzy uwielbiają tutaj przybywać – dodał.

– Jeśli już chcesz organizować wielki turniej w innym kraju, nie używaj do tego imprez takich jak mistrzostwa świata czy World Matchplay – historycznie związanych z konkretnymi lokalizacjami. Do tego powinny służyć inne duże turnieje. Zresztą i tak uważam, że w Wielkiej Brytanii jest ich za dużo. Nie miałbym też nic przeciwko zorganizowaniu World Series w Arabii Saudyjskiej, ale na pewno nie mistrzostw świata. To byłby dramat, gdyby ta impreza była rozgrywana przy pustych trybunach bez żadnej atmosfery – tylko dlatego, że byłoby więcej pieniędzy.

 

Pieniądze są na drugim miejscu?

Nicholson twierdzi też, że nawet gdyby nagrody finansowe w mistrzostwach świata były większe, największe gwiazdy nie byłyby zadowolone z przenosin turnieju. Jego zdaniem aspekt finansowy nie jest aż tak istotny – przynajmniej dla najlepszych graczy.

– Podam pewien przykład: Gerwyn Price wygrał mistrzostwo świata w 2021 roku gdy na trybunach nie było kibiców. Nawet on przyzna, że wtedy czegoś mu brakowało. Koniec końców każdy darter marzy o chwili “ukoronowania” przed tysiącami kibiców – pieniądze są w tym wszystkim na drugim miejscu – przekonywał.

– Gdyby ktoś zaoferował mi 500 tysięcy funtów albo mistrzostwo świata, wolałbym zostać mistrzem świata. I chciałbym to zrobić w Alexandra Palace. Jeśli jesteś wystarczająco dobry, by dochodzić do dalekich faz największych imprez, to pieniądze tak naprawdę nie mają takiego znaczenia – koniec końców i tak będziesz zarabiał wystarczająco, by żyć bardziej niż komfortowo.

– Gracze są zdesperowani, by polecieć na drugi koniec świata i mieć szansę zagrać w tym miejscu w czasie świąt. Littler i Humphries w czasie meczu nie myśleli o pieniądzach – myśleli o podniesieniu tego trofeum i napisaniu historii. To zostaje już na wieki – pieniądze nie. Najlepsi i tak mają ich pod dostatkiem.

– Z tego powodu może przestańmy w kółko uganiać się za pieniędzmi i pomyślmy o tym, dlaczego tak naprawdę kochamy ten sport – czy jako gracze, czy jako kibice. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni PDC za to, co już zrobiła, by pozwalać ludziom zarabiać pieniądze na swoje utrzymanie. Jednakże – między finansami a zachowaniem tradycji musi pozostać jakaś równowaga – zakończył.

 

ZOBACZ TEŻ:

Price chce mistrzostw świata w Arabii Saudyjskiej. “Będzie mniej pijanych chuliganów”

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama