Obserwuj nas

Nasze cykle

Top 5 z ŁND – odc. 5: bohaterskie zwycięstwa przed własną publiką

Stare przysłowie mówi, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. Choć jego znaczenie od rywalizacji sportowej wydaje się spoczywać daleko, tak obecność dopingujących rodaków może powodować u graczy dodatkową presję. Dziś przyjrzymy się tym, którym jednak dało to wiatr w żagle i zdołali wygrać turniej European Touru rozgrywany w państwie, które reprezentują.

Źródło: PDC

European Tour jest idealnym przykładem, jak fenomen darta rozrastał się stopniowo po Starym Kontynencie. W 2012 roku mieliśmy tylko pięć turniejów pod jego szyldem, a obecnie jest to aż 13. Co ciekawe, tylko raz pojawił się on na Wyspach Brytyjskich, a konkretnie w Minehead, gdzie rozgrywane są również Players Championship Finals i UK Open. Jak na ironię, wygrał tam nie Brytyjczyk, a Kanadyjczyk John Part. Jako jednak że reszta imprez zlokalizowana jest poza kolebką darta, publika może wspierać rodzimych zawodników. Kto wykorzystał tę szansę i stał się bohaterem?


5. Ricardo Pietreczko – German Darts Championship 2023

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do obecności Pikachu na światowych scenach, jednak jeszcze rok temu nie było to tak oczywiste. To właśnie ten turniej pozwolił mu pokazać się z najlepszej strony i odnieść do tej pory największy sukces w karierze. W drodze po tytuł pokonał Martina Schindlera, Stephena Buntinga, a w półfinale obrońcę tytułu, samego Michaela van Gerwena. W decydującym starciu nie sprostał mu Peter Wright. Niemiec w całym turnieju prezentował się fenomenalnie, dwukrotnie notując ponad 100-punktową średnią. Długo udało mu się panować nad emocjami, ale po zwycięstwie padł na podłogę we łzach. W tym sezonie pokazał już, że European Tour to rozgrywki, w których czuje się świetnie, awansując raz do półfinału. Jakkolwiek przełomowe nie było dla niego to osiągnięcie, to nie był pierwszym Niemcem, który triumfował na swojej ziemi, gdyż był nim…


4. Max Hopp – German Darts Open 2018

Jeszcze niedawno był największą nadzieją kibiców zza naszej zachodniej granicy, po tym jak w 2015 zdobył tytuł młodzieżowego mistrza świata. W prawdziwą ekstazę wprawił ich jednak trzy lata później niesamowitą i zwycięską podróżą po tytuł w Saarbrücken. Po drodze również pokonał Petera Wrighta, a także m.in. Joe Cullena. W półfinale czekał na niego Rob Cross. Prowadził w nim już 6-5, ale spudłował cztery lotki meczowe i kibice otrzymali decidera. Tam Hopp zamknął 121 punktów i awansował do wielkiego finału, gdzie zakończył spotkanie z Michaelem Smithem w takim samym stylu. Jak duże było to osiągnięcie na tamte czasy, niech pokażą następujące rekordy. Był pierwszym w historii cyklu reprezentantem gospodarzy, który osiągnął finał tych rozgrywek. Ponadto było to również pierwsze zwycięstwo jakiegokolwiek Niemca w turnieju PDC. Można tylko zatem żałować, że jego kariera potem znalazła się na równi pochyłej, w wyniku czego po sezonie 2022 stracił kartę. Ma jednak zaledwie 28 lat, więc jeszcze wszystko przed nim.


3. Martin Schindler – International Darts Open 2024

Siłą rzeczy najświeższy przykład na tej liście i główny powód jej powstania. Nad Niemcem od dawna ciążyło wiele widm. Wiecznie w cieniu niemieckiej jedynki, Gabriela Clemensa, był postrzegany również jako gracz, który nie radził sobie z presją w decydujących momentach. Wszystko to zmienił ubiegły weekend w Riesie. To że Schindler jest w formie, pokazał już poprzedni turniej w Monachium. Tam jednak odpadł w półfinale z Michaelem van Gerwenem. Przekształcił to w dodatkową motywację i dwa tygodnie później wzniósł nad głowę puchar, pokonując w finale Gerwyna Price’a. Dzięki temu wyprzedził też w końcu Clemensa w PDC Order of Merit. Dodatkowym powodem do dumy może być fakt, że udało mu się triumfować blisko swojego miejsca urodzenia – Strausberg od Riesy dzieli niecałe 200 km.


2. Michael van Gerwen – Dutch Darts Masters 2014-2018

Wygrać tytuł we własnym kraju raz to już osiągnięcie. Żeby natomiast zrobić to pięciokrotnie z rzędu, trzeba być najlepszym z najlepszych. Michael van Gerwen był swego czasu królem European Touru. Zgromadził na koncie aż 36 zwycięstw we wszystkich imprezach, aż o 28 więcej niż kolejni na tej liście Wright i Price. Jak ciężko było się z nim uporać najlepiej pokazuje właśnie seria w Dutch Darts Masters. Jego ofiarami w finałach padali kolejno Mervyn King, Justin Pipe, Daryl Gurney, Steve Beaton i Steve Lennon. Był bardzo blisko triumfu również w 2019 roku, ale tam w finale po deciderze powstrzymał go Ian White. To była również ostatnia edycja tego turnieju, rozgrywanego od 2012. Oznacza to, że MVG wygrał pięć na osiem możliwych tytułów. Do-mi-na-cja.


1. Mensur Suljovic – Austrian Darts Championship 2019

Austrian Darts Championship odbyło się tylko raz. Ten raz jednak wystarczył, by Mensur Suljović stał się na zawsze legendą wśród austriackich kibiców. Pięciu na sześciu reprezentantów gospodarzy odpadło już po maksymalnie drugiej rundzie, więc cała nadzieja lokalnej publiki pozostała w poczciwym Mensurze. Ten po kolei przechodził kolejne szczeble tabeli, pokonując m.in. Rossa Smitha, Iana White’a i Vincenta van der Voorta, ani razu nie schodząc poniżej 95-punktowej średniej. To przydarzyło mu się dopiero w finale, ale mimo to udało mu się zwyciężyć Michaela van Gerwena po decydującym legu. MVG miał lotkę meczową, ale nie trafił czerwonego środka, a Suljović zakończył mecz kombinacją triple-double na swoich ulubionych czternastkach. Fakt, że nie ma on austriackiego obywatelstwa (pochodzi z terenów obecnej Serbii, skąd jego rodzina uciekła przed wojną gdy miał 19 lat) nie miał wtedy dla publiki żadnego znaczenia.

Jak widać, z pozoru mało znaczące pojedyncze zwycięstwo w European Tourze może na długo pozostać w sercach kibiców. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości Polska również dostąpi zaszczytu organizacji imprezy z tego cyklu, a nasi reprezentanci staną na wysokości zadania.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama