Obserwuj nas

Newsy

Development Tour i młodzieżowe MŚ głównymi wydarzeniami weekendu

Choć kluczowa część sezonu w zawodowym tourze rusza dopiero za tydzień, to w ten weekend bynajmniej nie zabraknie rywalizacji o wysoką stawkę. Tym razem do gry wkracza młodzież – wszystko za sprawą czterech ostatnich turniejów Development Touru i zawodów o tytuł młodzieżowego mistrza świata. Co najważniejsze z perspektywy polskich kibiców – do rywalizacji w Milton Keynes stanie również Sebastian Białecki.

Development Tour 2023

Cykl Development Tour składa się z 24 turniejów rozgrywanych na przestrzeni jednego sezonu, w których udział wziąć może każdy gracz pomiędzy 16. a 23. rokiem życia. Poza ograniczeniem wiekowym, jedyną dodatkową restrykcją jest konieczność znajdowania się poza czołową 32 światowego rankingu – między innymi z tego powodu w zawodach Development Touru udziału nie bierze już Josh Rock, jedna z dwóch czołowych postaci poprzedniej edycji rozgrywek.

Brak Irlandczyka nie oznacza jednak, że cykl młodzieżowy został pozbawiony jakości. W tym sezonie pierwsze skrzypce odgrywają 21-letni Gian van Veen oraz 16-letni Luke Littler. Pierwszy z nich zdążył już zrobić furorę w zawodach Pro Touru, dochodząc do ćwierćfinałów turniejów w Trierze i Sindelfingen. Drugi określany jest jako jeden z największych talentów w historii – dość powiedzieć, że dotychczas nie grał w PDC tylko dlatego, że nie pozwalał mu na to wiek. Oprócz Development Touru, Littler zaznaczył swoją obecność w rozgrywkach MODUS Super Series, wygrywając cały czwarty sezon. Tuż za plecami powyższej dwójki znajduje się wracający do świata żywych Wessel Nijman. W 2020 roku Holender został ukarany pięcioletnim zawieszeniem za ustawianie meczów, ale jego kara została w ostateczności skrócona. Ban nie wpłynął najwyraźniej na formę 23-latka, który od momentu powrotu prezentuje świetną grę.

Nas cieszyć może przede wszystkim solidna w tym sezonie forma Sebastiana Białeckiego. W ogólnym rankingu Bolt zajmuje obecnie 10. pozycję, zostawiając w tyle chociażby Adama Gawlasa czy Rusty’ego-Jake’a Rodrigueza. Łodzianin zdołał nawet wygrać jeden z eventów, pokonując w finale Leightona Bennetta. Białecki gra zatem nieźle, choć jeszcze nie nazwalibyśmy tego sezonu spektakularnym – do ścisłej czołówki wciąż brakuje paru punktów na średniej.

Choć w Milton Keynes rywalizować będzie tylko jeden Polak, to warte odnotowania są również ostatnie dokonania drugiego z naszych reprezentantów – Jakuba Janaszkiewicza. O tym fakcie mówi się zaskakująco niewiele, ale podczas lipcowej serii turniejów 23-latek zanotował imponujący progres, regularnie grając na 80-punktowych średnich. Janaszkiewicz dotarł nawet do 1/8 finału jednej z edycji, po drodze ogrywając samego Bradleya Brooksa.

Klasyfikacja generalna PDC Development Tour 2023 (po 20 z 24 turniejów)

LP.GraczZarobki
1Gian van Veen 🇳🇱£17,500
2Luke Littler 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£15,975
3Wessel Nijman 🇳🇱£12,750
4Nathan Rafferty 🍀£9,425
5Dylan Slevin 🇮🇪£7,225
6Bradley Brooks 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£7,000
7Jurjen van der Velde 🇳🇱£6,750
8Bradly Roes 🇳🇱£6,675
9Jarred Cole 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿£6,650
10Sebastian Białecki 🇵🇱£5,950

Jak wskazuje regulamin, dwóch najwyżej sklasyfikowanych graczy otrzyma kartę PDC oraz gwarancję udziału w najbliższych mistrzostwach świata. Ze względu na to, że obecny lider – Gian van Veen – jest już w posiadaniu zarówno karty, jak i prowizorycznego miejsca w Ally Pally, faworytami do zgarnięcia głównych nagród są obecnie Littler i Nijman. Holender wciąż walczy jednak o miejsce w tegorocznym Grand Slamie, przeznaczone dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej.

Sama pula nagród finansowych w każdym turnieju wynosi 15 tys. funtów, z czego 2,5 tys. przypada zwycięzcy turnieju.

Młodzieżowe mistrzostwa świata 2023

Po piątku i sobocie z Development Tourem, zwieńczenie weekendu stanowić będą młodzieżowe mistrzostwa świata. Te niemal w całości rozegrane zostaną w niedzielę. Niemal w całości, bo sam mecz finałowy, jak nakazuje tradycja, rozegrany zostanie przed finałem turnieju Players Championship Finals, na głównej scenie w Minehead. Oprócz prestiżu, na szali znajdzie się 60 tysięcy funtów do podziału, miejsce w mistrzostwach świata i dwa zaproszenia do przyszłorocznego Grand Slam of Darts.

PDC World Youth Championship 2023 – nagrody

Faza Nagroda
Zwycięstwo£10,000 + miejsce w MŚ i Grand Slamie 2024
Finał£5,000 + miejsce w Grand Slamie 2024
Pólfinał£2,500
Ćwierćfinał£1,600
1/8 finału£1,000
1/16 finału£500
2. miejsce w grupie£300
3. miejsce w grupie£250

Obrońcą tytułu będzie Josh Rock, który w zeszłym roku z łatwością pokonał w finale Nathana Girvana. Tegoroczna rywalizacja powinna być jednak znacznie bardziej wyrównana, szczególnie ze względu na znakomicie grające trio van VeenLittlerNijman. Wśród faworytów wymienić należy także Keane’a Barry’ego, Nathana Rafferty’ego czy Dylana Slevina. Z posiadaczy kart udziału w turnieju nie wezmą jedynie Pascal Rupprecht oraz Danny Jansen, którzy wycofali się z przyczyn osobistych.

ZOBACZ TEŻ
Darterskie freebety czekają!

Podobnie jak w poprzedniej edycji, udział w młodzieżowych mistrzostwach świata weźmie 96 graczy, z czego 32 otrzyma rozstawienie. Do turnieju przystąpią następujące grupy zawodników:
– posiadacze karty PDC (rozstawieni z pierwszymi numerami i uszeregowani według pozycji w rankingu Order of Merit),
– gracze na kolejnych pozycjach rankingu Development Tour,
– zaproszeni i zwycięzcy regionalnych kwalifikacji.

Niezmienny pozostaje także system rozgrywek. Uczestnicy podzieleni zostaną na 32 grupy po trzech graczy. Z każdej grupy wyjdzie najlepszy zawodnik, po czym rozegrana zostanie faza play-off.

Harmonogram i relacja z turniejów

Spotkania Development Touru i młodzieżowych mistrzostwa świata śledzić będzie można wyłącznie przy pomocy relacji tekstowej na żywo, realizowanej przez serwis DartConnect. W piątek i sobotę rozegrane zostaną po dwa turnieje cyklu młodzieżowego, a w niedzielę odbędą się zawody mistrzowskie – poza finałem, który zostanie rozegrany w ostatni dzień turnieju Players Championship Finals.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama