Obserwuj nas

PDC

Faworyci wracają do gry! Wieczór pod znakiem Humphriesa i van Gerwena

Po odpadnięciu Gerwyna Price’a, w grze zostało dwóch wielkich faworytów do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Michael van Gerwen oraz Luke Humphries będą gwiazdami poniedziałkowego wieczoru, a na ich drodze staną Scott Williams oraz Dave Chisnall.

Źródło: Professional Darts Corporation

Michael van Gerwen jako pierwszy w historii mistrzostw świata z udziałem 96 zawodników zameldował się w najlepszej ósemce bez straty seta po drodze. W zeszłym roku pokazał, że ćwierćfinał i półfinał również potrafi wygrać do zera – tym razem spróbuje przeszkodzić mu Scott Williams. Do tej pory panowie zmierzyli się tylko raz podczas wrześniowej podłogówki – tam górą był trzykrotny mistrz świata. Mimo tego, że Shaggy ustrzelił więcej 180-tek, to różnica pierwszych dziewięciu lotek jest zdecydowanie na korzyść van Gerwena (111,08 – 99,04). Podwójne obu graczy są najlepszymi spośród pozostałych w grze nazwisk (54,1% – 46,9%). Złą informacją dla Williamsa jest to, że w poszukiwaniu ostatniej porażki Mighty Mike’a z nazwiskiem nierozstawionym, trzeba się cofnąć do 2011 roku i przegranej z Mensurem Suljovicem.

Świetne rywalizacje z podwórka Pro Tourowego na wielką scenę spróbują przenieść Luke Humphries oraz Dave Chisnall. Dwóch najlepszych graczy tego cyklu spotkało się aż pięciokrotnie w finałach Players Championship oraz European Touru. Tam królował Chizzy – jego łupem padły aż cztery mecze. Turnieje telewizyjne to już królestwo rankingowej trójki – do startu mistrzostw świata Chisnall miał na koncie trzy zwycięstwa. Dla zobrazowania – Humphries miał na koncie… trzy wielkie trofea. Z kwestii czysto statystycznych: zaskakująco słabo Cool Hand Luke wypada w aspekcie pierwszych dziewięciu lotek (21. miejsce). Siódmy start Humphriesa w mistrzostwach świata po raz czwarty jest zakończony ćwierćfinałem. Chisnallowi również czwarty raz udaje się wrócić do Ally Pally po sylwestrze, choć miał na to o sześć prób więcej niż jego dzisiejszy oponent.

Jeśli już mamy w jednej sesji dwóch głównych faworytów do tytułu, to sprawdźmy jak wypadają na swoim tle przed potencjalnym bojem w półfinale:

🇳🇱 Michael van Gerwen🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Luke Humphries
Średnia turniejowa99,94 ✅95,28
Średnia z pierwszych 9 111,08 ✅102,98
Podwójne turniejowe54,1% ✅35,83%
Ilość 180-tek1924 ✅
Ilość 140-tek2246 ✅
Średnia ze swojego licznika98,03 ✅91,44
Średnia z licznika rywala102,20 ✅99,88
Źródło: Darts Orakel

W tle toczy się również walka o numer jeden rankingu Order of Merit, właśnie między Holendrem a Anglikiem. Na ten moment jest nim MvG. Humphries wciąż może strącić go z tronu, ale będzie musiał awansować do finału. Porażka w ćwierćfinale lub w półfinale sprawi, że po trzech latach na wspomniany tron wróci van Gerwen.


Mistrzostwa świata PDC 2024 – plan 14. dnia turnieju:

Sesja wieczorna:

Ćwierćfinał: 🇳🇱 (2) Michael van Gerwen – 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Scott Williams (ok. 20:15)

Ćwierćfinał: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 (3) Luke Humphries – 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 (11) Dave Chisnall (22:00)

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama