Obserwuj nas

Newsy

Polsko-czeska bitwa o Londyn. Czy w Budapeszcie jest się kogo obawiać?

Już w sobotę wystartują kwalifikacje do mistrzostw świata PDC dla przedstawicieli Europy Wschodniej. Choć w globalnym przekazie eliminacje stworzą raczej tło dla finałów Players Championship, z perspektywy Polaków będzie to jeden z najważniejszych turniejów tego roku. Jak się wydaje, głównymi rywalami w walce o Ally Pally powinni być reprezentanci Czech.

Źródło: Professional Darts Corporation

Na liście chętnych do udziału w turnieju znalazło się 38 nazwisk z siedmiu krajów. Do rywalizacji przystąpią reprezentanci Polski, Czech, Węgier, Chorwacji, Grecji, Słowenii i Ukrainy.

Polskę reprezentować będzie pięciu zawodników: Krzysztof Kciuk, Sebastian Białecki, Sebastian Steyer, Mirosław Grudziecki i Łukasz Wacławski. To bardzo mocne zestawienie, choć nie do końca kompletne – w stawce zabraknie przede wszystkim Tytusa Kanika.

W wybrakowanym składzie do eliminacji przystąpi reprezentacja gospodarzy. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są mistrzostwa świata WDF –  Patrik Kovács i Gábor Takács wybrali w tym roku grę w Lakeside. Nieobceny będzie także János Végső, gracz z przeszłością w European Tourze. W związku z brakami, presja wyniku spadnie przede wszystkim na Gabora Jagiczę i Nandora Majora, uczestnika Poland Darts Masters 2023.

Absencje Węgrów sprawiają, że jeśli Polacy mają na kogoś uważać, to głównie na Czechów. Faworytem numer jeden do zgarnięcia kwalifikacji powinien być Karel Sedlaček, jeden z dwóch (obok Kciuka) posiadaczy karty. Choć po fenomenalnym zeszłym sezonie 44-latek nieco zwolnił tempo, wciąż prezentuje całkiem solidny poziom. Groźny będzie także Vítězslav Sedlák, który w tym roku wygrał jedno spotkanie na scenie European Touru. Mocni mogą być też Houdek, Šmolík, Brejcha i Benecky.

Wśród pozostałych nacji wyróżniają się Grek John Michael oraz Chorwat Romeo Grbavac. Pierwszy to były posiadacz karty PDC i trzykrotny uczestnik mistrzostw świata, choć od tamtego czasu zdążył zjechać z poziomem. O Grbavacu zrobiło się głośniej podczas tegorocznego World Cupu, gdzie zaprezentował się z bardzo dobrej strony u boku Borisa Krčmara.

Statystyki potwierdzają, że faworytem eliminacji będzie Sedláček. Czech gra w tym roku na najwyższej średniej wśród wszystkich uczestników turnieju. Tuż za jego plecami znajdują się Kciuk i Białecki, a czwarte miejsce w zestawieniu zajął Sedlák. Jeśli wskazywać głównych kandydatów do gry w Ally Pally, prawdopodobnie należy wymienić tę czwórkę.

 

Najlepsi gracze pod względem rocznej średniej

LPZawodnikŚrednia
1Karel Sedláček 🇨🇿89,98
2Krzysztof Kciuk 🇵🇱88,54
3Sebastian Białecki 🇵🇱87,64
4Vítězslav Sedlák 🇨🇿86,21
5Tomáš Houdek 🇨🇿83,42
6John Michael 🇬🇷82,93
7Romeo Grbavac 🇭🇷82,52
8Dalibor Šmolík 🇨🇿82,32
9Jiri Brejcha 🇨🇿81,23
10Roman Benecky 🇨🇿79,55
15Sebastian Steyer 🇵🇱78,82
22Mirosław Grudziecki 🇵🇱74,42
Łukasz Wacławski 🇵🇱b.d.

Źródło: Darts Orakel

Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 25 listopada. Wyniki na żywo oraz pełną listę graczy można znaleźć na portalu DartConnect.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 2 GB. Możesz przesłać: zdjęcie, audio, video, dokument, etc. Linki do YouTube, Facebooka, Twittera i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop files here

Sponsor główny

Sklepy partnerskie

Zostań Patronem

Reklama